Term 3, 2018 : 30 July - 28 September
Term 4, 2018 : 15 October - 6 December
Term 1, 2019 : 4 February - 12 April
Term 2, 2019 : 6 May - 5 July
Term 3, 2019 : 29 July - 27 September
Term 4, 2019 : 14 October - 12 December
Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 2, 2018
Monthly View
Holidays
16 April - 22 April
Monday, 16 April
  
Tuesday, 17 April
  
Wednesday, 18 April
  
Thursday, 19 April
  
Friday, 20 April
  
Saturday, 21 April
  
Sunday, 22 April
  
Holidays
23 April - 29 April
Monday, 23 April
  
Tuesday, 24 April
  
Wednesday, 25 April
  
Thursday, 26 April
  
Friday, 27 April
  
Saturday, 28 April
  
Sunday, 29 April
  
Holidays
30 April - 6 May
Monday, 30 April
  
Tuesday, 1 May
  
Wednesday, 2 May
  
Thursday, 3 May
  
Friday, 4 May
  
Saturday, 5 May
  
Sunday, 6 May
  
Week 1
7 May - 13 May
Monday, 7 May - Day 2
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 8 May - Day 3
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Trampolining, 2H, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 2T, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
Author Visit, Year 5, JS 19, 11:00am - 12:30pm
Senior School Assembly, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Puberty Evening, Year 5 and 6 Parents, Dove Theatre, 6:00pm - 7:00pm
Wednesday, 9 May - Day 4
National Young Leaders Day, Year 6 students, Vodafone Events Centre, all day
Year 9 Fusion Class (9HMA) Trip to Goat Island - Cheryl Loughton, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Recycling Centre Trip, Year 2, Waitakere Refuse and Recycling Centre, 9:00am - 12:30pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 10 May - Day 5
Rippa Rugby, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
/SS Sports Photographs, LIC Foyer, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Trampolining, 2N, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 2W, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
Friday, 11 May - Day 6
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Cross Country Periods 1 & 2 Auditorium fields - Rob Taylor, 8:30am - 10:30am
Trampolining, 4B, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 4D, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 12 May
  
Sunday, 13 May
  
Week 2
14 May - 20 May
Monday, 14 May - Day 7
Puberty Day, Year 6, Year 6 Classrooms, all day
Year 9 HMA & 9 RGA Base Day on-site , all day
NCEA L3 PE assessment, 11:30am - 3:30pm
Mother's Day Lunch, JS Students and Parents, JS Classrooms, 12:30pm - 1:30pm
Tuesday, 15 May - Day 1
Rippa Rugby Rain Day, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
Auckland Writers' Festival selected Year 7 & 8 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss, Middle School, all day
Year 9JSU & 9OFO Base Day, on-site, all day, Middle School, all day
Trampolining, 4M, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 6N, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
Wednesday, 16 May - Day 2
Auckland Writers' Festival selected Year 9 & 10 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss, all day
GEMS Celebration Day, selected Year 7 & 8 girls, Pacific Room, Rebecca Coldicutt, all day
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale, all day
Gifted Conference, selected Year 10 students - St Cuthbert's College, Raewyn Casey, all day
Year 9 Sports Studies Class Trampolining Trip Periods 3 & 4, Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Assembly, JS Students, Roy Munn Gym, 10:45am - 11:15am
Senior School Musical Dress Rehearsal, 11:00am - 2:00pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Pasifika Project Parent Consent Meeting - Staffroom, Carl Murray, 6:00pm - 7:00pm
Thursday, 17 May - Day 3
Tiritiri Matangi Trip, Year 5, Tiritiri Matangi Island, all day
Mind Lab Trip Year 1, all day
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale, all day
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Trampolining, 6Q, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 6G, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
9SMO Potting Shed, 9SMO to spend some time watering seeds, Potting Shed, 2:30pm - 3:30pm
Friday, 18 May - Day 4
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett, all day
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 19 May
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
Sunday, 20 May
  
View Past Weeks
Week 3
21 May - 27 May
Monday, 21 May - Day 5
Year 9 GLI& 9GCL Base Day, on-site, all day, all day
NCEA L3 OED assessment, all day
Tuesday, 22 May - Day 6
NCEA L2 OED assessment, Senior School, all day
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Wednesday, 23 May - Day 7
Year 9 SMO & 9HTI Base Day, on-site, all day, all day
John Kennedy Literacy Software Meeting, Only if you can make it - he has various bits of software, some of which Deb Grover was talking about last week., JS Office, 12:30pm - 1:30pm
Thursday, 24 May - Day 1
Badminton Competition,
Selected students, Badminton North Harbour Centre, all day
NCEA L3 OED assessment, all day
Class Co-ordinators/ MS Parent Liaisons Term 2 Meeting, Pavillion Cafe, Kristin School, 8:30am - 10:00am
Friday, 25 May - Day 2
Year 7 & 8 Electives, various locations. Kate Pollard, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Assembly, Farewell Mrs Patchett, Kristin Auditorium, 1:45pm - 3:15pm
Saturday, 26 May
  
Sunday, 27 May
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Week 4
28 May - 3 June
Monday, 28 May - Day 3
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exam Study Day - all Year 10 students, all day, all day
Y11-13 Mid Year Examinations, all day
Tuesday, 29 May - Day 4
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Wednesday, 30 May - Day 5
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Ugly Shakespeare Company Performance, all Year 8 & selected Year 9 students, Periods 1 & 2, Dove Theatre, 8:30am - 9:30am
Thursday, 31 May - Day 6
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Year 9 Lucas Creek Action Trip, all Year 9 students Periods 2 - 4, Sarah Wakeford & Colleen Wassung, 6:30am - 7:30am
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Friday, 1 June - Day 7
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Theatre Trip, Kindergarten to Year 3 students, Bruce Mason Centre, Junior School, 8:30am - 12:30pm
Assembly, Year 2, Kristin Auditorium, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 2 June
  
Sunday, 3 June
  
Week 5
4 June - 10 June
Monday, 4 June
  
Tuesday, 5 June - Day 1
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Recital, Selected Students, Dove Theatre, 3:30pm - 6:30pm
Wednesday, 6 June - Day 2
IB Y1 TOK Field Trip, all day
NCEA L2 PE assessment, all day
Year 9 Sports Studies Class Ice-Hockey trip, Periods 3 & 4 , Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Cross Country, JS Students, Bass Road Field, 10:50am - 12:25pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 7 June - Day 3
NCEA L2 OED assessment, all day
North Shore Mathex Competition, selected year 7 & 8 students, Northcross Int, Lauren Newton, 8:30am - 12:30pm
House Music Comp - Auditorium, This event has a Google Hangouts video call., 1:30pm - 3:30pm
Friday, 8 June - Day 4
Year 8 Zoo excursion, all Year 8 students, all day, Linda Cowell, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Year 10 Community and Service Team trip to aria Gardens, Period 3, Colleen Wassung, Middle School, 10:30am - 11:45am
Cross Country Rain Day, JS Students, Bass Road Field, 10:50am - 12:25pm
Assembly, Singing, Kristin Auditorium, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 9 June
Senior School Ball, 7:30pm - 12:00am
Sunday, 10 June
  
Week 6
11 June - 17 June
Monday, 11 June - Day 5
MOTAT Trip, Year 5, MOTAT, all day
Year 10 JPI & 10MSN Base Day, on-site, all day, all day
NCEA L3 PE assessment, 11:00am - 3:30pm
Tuesday, 12 June - Day 6
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Wednesday, 13 June - Day 7
KFF Dad's Drinks - Whiskey Tasting, Macs Brew Bar, Hurstmere Road, Takapuna, 7:30pm - 9:30pm
Thursday, 14 June - Day 1
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
International Peace Night Concert, 7:00pm - 9:30pm
International PEace Night Concert, 7:00pm - 9:30pm
Friday, 15 June - Day 2
International Day, JS Students, JS Classrooms, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
International Peace Night Concert, 7:00pm - 9:30pm
Year 10 CTW & 10VZH Base Day, on-site, all day, 6:00am - 7:00am
Assembly, International, Kristin Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 16 June
  
Sunday, 17 June
  
Week 7
18 June - 24 June
Monday, 18 June - Day 3
MOTAT Trip, Year 4, MOTAT, all day
Year 10 MBA Base Day, on-site, all day, all day
Book Week in Schools Performance, Year 0-2, Auditorium, 9:00am - 10:00am
Year 9 Economics Trip to Albany Mall, JCH's class P3 & 4, 10:30am - 12:30pm
Year 11 Drama, 7:00pm - 9:00pm
Tuesday, 19 June - Day 4
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Year 11 Drama, 7:00pm - 9:00pm
Small Wheels Day, All students, JS Playground, 12:30pm - 1:30pm
Wednesday, 20 June - Day 5
NCEA L3 Biology, 8:30am - 1:00pm
Year 9 Humanities Trip to Mt Eden & One Tree Hill, all Year 9 students, Periods 2 - 5 , Linda Cowell, 9:30am - 2:30pm
Year 10 Japanese Class Consulate trip P2 - 5, Takako Todd, 9:30am - 2:30pm
NCEA L2 Economics, 9:30am - 3:30pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 21 June - Day 6
Rippa Rugby, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
Southwell Exchange, Selected Students, Southwell School, Hamilton, all day
KFF Parent Morning Tea, Matakana Market Kitchen, Matakana 0985, New Zealand, 9:30am - 11:30am
Drama & Theatre Arts Field Trip, 10:30am - 2:30pm
Senior School Parent / Teacher Interviews, 3:45pm - 8:30pm
PYP Exhibition Parent Meeting, Year 6 Students and Parents, Dove Theatre, 6:00pm - 7:00pm
Friday, 22 June - Day 7
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
KFF Creative Arts Workshop, LIC Foyer, LIC-Foyer, 8:30am - 12:30pm
Try Day, 8:30am - 2:30pm
Senior School Assembly, 12:15pm - 1:00pm
Other Languages Speech Competition, Selected Students, Kristin Auditorium, 1:30pm - 3:00pm
NCEA L2 OED assessment, 4:00pm - 4:00pm
Saturday, 23 June
NCEA L2 OED assessment, 4:00pm - 4:00pm
Sunday, 24 June
NCEA L2 OED assessment, 4:00pm - 4:00pm
Week 8
25 June - 1 July
Monday, 25 June - Day 1
Northern Bays Super Cluster Cross Country, Selected Students, Long Bay Regional Park, all day
Year 10 Technology Field Trip, all Year 10 Technology students, all day, Martin Allen, all day
IB Y2 Theatre Arts Performance, 7:00pm - 9:00pm
Tuesday, 26 June - Day 2
Rippa Rugby Rain Day, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Speech Competition, Year 5 and 6, Kristin Auditorium, 1:30pm - 3:00pm
Settlers Village Trip, all Year 7 and Year 8 ELA students & selected Year 9 & 10 arts students Periods 5 & 6, Gabriela Maldonado, 1:30pm - 3:20pm
Senior School Parent / Teacher Interviews, 3:45pm - 8:30pm
Wednesday, 27 June - Day 3
Year 9 Reading Day, Selected JS Classes, JS Classrooms, 9:30am - 10:25am
Thursday, 28 June - Day 4
Author Visit, Brian Falkner visit, Year 5 Classrooms, all day
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 29 June - Day 5
GEMS Programme Clebration Day, selected Year 7 & 8 girls, Rebecca Coldicutt, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Senior School Sports Awards Assembly, 11:40am - 1:00pm
NCEA L3 OED, 4:00pm - 5:00pm
Saturday, 30 June
NCEA L3 OED, 4:00pm - 5:00pm
Sunday, 1 July
NCEA L3 OED, 4:00pm - 5:00pm
Week 9
2 July - 8 July
Monday, 2 July - Day 6
Northern Bays Super Cluster Cross Country Rain Day, Selected Students, Long Bay Regional Park, all day
NCEA L1 PE assessment, all day
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Year 10 Community and Service Team trip to Aria Gardens Period 3 - Colleen Wassung, 10:30am - 11:40am
NCEA L3 Drama Performance, 7:00pm - 9:00pm
Tuesday, 3 July - Day 7
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
House Dean's Assemblies, Y13 - Common Room, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 4 July - Day 1
Everest Rewards Programme, selected Year 7 & 8 boys, Mike Badger, all day
IBY1 & NCEA L3 Economics Field Trip, all day
Thursday, 5 July - Day 2
Cyber Safety address, All Senior School students, Auditorium, 1:30pm - 2:30pm
Friday, 6 July - Day 3
Red Socks Day, JS Students, JS Classrooms, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Assembly, Red Socks, Kristin Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 7 July
  
Sunday, 8 July
  
Holidays
9 July - 15 July
Monday, 9 July
  
Tuesday, 10 July
  
Wednesday, 11 July
  
Thursday, 12 July
  
Friday, 13 July
  
Saturday, 14 July
  
Sunday, 15 July
  
Holidays
16 July - 22 July
Monday, 16 July
  
Tuesday, 17 July
  
Wednesday, 18 July
  
Thursday, 19 July
  
Friday, 20 July
  
Saturday, 21 July
  
Sunday, 22 July
  
Holidays
23 July - 29 July
Monday, 23 July
  
Tuesday, 24 July
  
Wednesday, 25 July
  
Thursday, 26 July
  
Friday, 27 July
  
Saturday, 28 July
  
Sunday, 29 July