Faixa clara ao índice

Portlets Aninhado

Portlets Aninhado

New Zealand Representatives

National and International Sporting Achievements 2016

Athlete

Sport

Achievement

Josh Berry Yachting NZ 420 team
NZL Yachting Trust Youth Team

Erika Bruce

Cheerleading

NZ Team Small Co-ed Division

Megan Bruce

Orienteering

NZSS Senior Girls' Relay Team Title

Dominic Chen
 
Basketball NZ Koru U16 Team
Rhys Davies Fencing NZ U17 Epee Title

Georgina Dibble

Orienteering

NZ Schools' Team

NZSS Senior Girls' Relay Team Title

Henry Dick

Water Polo

NZ Youth Squad

NZ Schools' Squad

Victoria Ford

Cheerleading

NZ Team Small Co-ed Division

Connor Greentree Hockey NZ U18 Trans-Tasman Tour Squad
NZ U21 Black Sticks Squad

Cameron Grimwade

Fencing

NZ U17 Foil Title

Oscar Gunn Yachting NZ 29'er Team
NZL Yachting Trust Youth Team

Daniel Harris

Water Polo

NZ U15 Squad

Henry Haslett Yachting NZ 420 Team
NZL Yachting Trust Youth Team

Sophie Hassall

Cheerleading

NZ Development Squad

Logan Hooper Golf NZ U19 Development Squad

Hattie Jones

Hockey

NZ U18 Trans-Tasman Tour Squad
NZ U21 Trans-Tasman Tour Squad
NZ U21 Black Sticks Junior World Cup Team
Britt Kindred Surfing NZ U18 Junior World Team

Tegan Knightbridge

Orienteering

NZ U21 Pine Stars Team

NZSS Senior Girls' Relay Team Title

Jackson Keon Yachting NZ Junior World 29'er Championships Team
NZL Yachting Trust Youth Team
Jessica Marsden Water Polo NZ Youth Squad
Chantelle May Fencing NZ U15 Foil Title
NZ U17 Foil Title
Clodagh McCullough Hockey NZ U18 Trans-Tasman Tour Squad

Eden McKay

Snowsports

U16 Swiss National Points Title

Olivia McTaggart Athletics NZSS Open Girls' Pole Vault Champion 2015 Title
Nicholas Miehlbradt Fencing NZ U17 Foil Title
NZ U17 Epee Title

Claudia Morgan

Water Polo

NZ U16 Squad

Connor Petrie

Hockey

NZ Maori U21 Team
Olivia Roberts Fencing NZ U15 Foil Title
NZSS Girls' Epee Team Title
George Rush Yachting NZ Optimist Team
Grace Shen Fencing NZSS Girls' Epee Team Title

Macsen Sisam

Tennis

NZ Junior Davis Cup Team

Kate Stables Trampolining NZ Indo Pacific Championships Team
Leonard Takahashi Yachting Youth Americas Cup Team (Team Japan)

Henry Will

Hockey

NZ U18 Trans-Tasman Tour Squad

Anriena Zen Fencing NZ U17 Foil Title
NZSS Girls' Epee Team Title
Christine Zhang Badminton NZ Team World Junior Badminton Championships

Sally Zhang

Fencing

NZSS Girls' Epee Team Title

 

Portlets Aninhado

Latest Sport News 
North Harbour Intermediate Athletics Championships
Kristin had a big team competing and had a fantastic day running, jumping and throwing against the best North Harbour athletes. Thanks to...
AUT Millennium Swim School
It would be great to see Kristin students develop and extend their swimming skills and confidence over the summer holidays. This will also...
Year 7&8 Athletics Day
The day dawned fine, answering the prayers of the sports staff for the annual year 7/8 school house athletics day.It was an exciting day...
Karate Success
Congratulations Leia Paltridge (Year 8) who competed in the Auckland Kenpo Karate Tournament on the 23 of September and won first place in...
Tennis Success
Congratulations to Finn Burridge who has been selected to represent Tennis Northern at the U12’s National Teams Event, which is being held...
Snowsport Success
​ Congratulations to Tess and Harrison who placed  first in the New Zealand Indoor Slalom Ski Championships.  
Cheerleading Results
Congratulations to Year 4 student Isabelle Skinner for her All-Star Infinity Cheer team’s 1st placing (Level 1R Junior) at the Cheerbrandz...
North Harbour Schools Gymnastics Competition
North Harbour Gymnastics hosted their annual school’s competition for students in Years 1-6 at the North Shore Events Centre from 1-2...
View all news articles >