Term 1, 2020 : 3 February - 9 April
Term 2, 2020 : 4 May - 3 July
Term 3, 2020 : 27 July - 25 September
Term 4, 2020 : 12 October - 10 December
Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 3, 2019
Monthly View
Holidays
8 July - 14 July
Monday, 8 July
2019 GAIL (WISS), all day
Tuesday, 9 July
2019 GAIL (WISS), all day
Wednesday, 10 July
2019 GAIL (WISS), all day
Thursday, 11 July
2019 GAIL (WISS), all day
Friday, 12 July
2019 GAIL (WISS), all day
Saturday, 13 July
2019 GAIL (WISS), all day
Sunday, 14 July
2019 GAIL (WISS), all day
Holidays
15 July - 21 July
Monday, 15 July
2019 GAIL (WISS), all day
Tuesday, 16 July
2019 GAIL (WISS), all day
Wednesday, 17 July
2019 GAIL (WISS), all day
Thursday, 18 July
2019 GAIL (WISS), all day
Friday, 19 July
2019 GAIL (WISS), all day
Saturday, 20 July
  
Sunday, 21 July
  
Holidays
22 July - 28 July
Monday, 22 July
  
Tuesday, 23 July
Rippa Rugby Rain Day, Selected Students, Windsor Park, Mairangi Bay, Junior School, all day
Wednesday, 24 July
  
Thursday, 25 July
  
Friday, 26 July
  
Saturday, 27 July
  
Sunday, 28 July
  
Week 1
29 July - 4 August
Monday, 29 July - Day 3
Junior School Assembly, 10:00am - 10:30am
NCEA L3 OED1 assessment, 11 L3 OED1 students, Auckland, New Zealand, 11:00am - 3:30pm
Welcome Mr Wilson EP, Y11 & 12 students & Prefects, Auditorium, 12:00pm - 12:30pm
Tuesday, 30 July - Day 4
Year 11 Pathways Assembly, Year 11 students, Dove Theatre, 11:30am - 12:30pm
Year 13 Assembly, Year 13 students, Common Room, 12:00pm - 12:30pm
Senior School Assembly, Welcome from the Senior school to Mr Wilson - EP, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Wednesday, 31 July - Day 5
Year 10 Base Day 10E and 10F, Rodney Ramsay, all day
NCEA L3 OED6 assessment, 11 L3 OED6 students, Auckland, New Zealand, 11:00am - 3:30pm
Thursday, 1 August - Day 6
Middle School Assembly, All Middle School students, Auditorium, 11:50am - 12:45pm
Academic Futures Evening,, Year 8-13 students & parents, Auditorium, 6:00pm - 9:00pm
Tertiary Futures/ Pathways evening, LIC and Auditorium, 6:00pm - 9:00pm
Friday, 2 August - Day 7
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Year 12 IB meeting, IBY1 students, Dove Theatre, 12:00pm - 12:30pm
Other Languages Speech Competition, Year 5 and 6, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 3 August
Chinese Night, all day
Sunday, 4 August
  
Week 2
5 August - 11 August
Monday, 5 August - Day 1
Year 9 Lucas Creek Tree Planting, all Year 9 students, Pd 2-4, Sanders Reserve & Coatesville Farm, Sarah Wakeford, 9:30am - 11:45am
NCEA L2 Food Technology Field Trip, 6 NCEA L2 Foo students, East Auckland, 11:00am - 3:30pm
Tuesday, 6 August - Day 2
Dunedin Alumni Reunion, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
NCEA L3 PE assessment, 10 L3 PE students - 3.3 & 3.4, Auckland, New Zealand, 8:00am - 12:30pm
Devonport Naval Museum Visit, 3P and 3T, Devonport Naval Museum, 8:00am - 1:00pm
Devonport Naval Museum Visit, Year 3 Students, Devonport Naval Museum, 8:00am - 1:00pm
Attitude Profile Awards,, selected students, Auditorium, 11:00am - 12:00pm
Wednesday, 7 August - Day 3
Sport and Cultural Photos, all day
Christchurch Alumni Reunion, all day
Devonport Naval Museum Visit, Year 3 Students, Devonport Naval Museum, 8:00am - 1:00pm
NCEA L3 OED1 assessment, 11 L3 OED1 students, Auckland, New Zealand, 8:00am - 12:30pm
Devonport Naval Museum Visit, 3J and 3T, Devonport Naval Museum, 8:00am - 1:00pm
University of Canterbury: Course Planning for Year 13. Pacific Room. 12.40pm, 12:30pm - 1:30pm
Thursday, 8 August - Day 4
Wellington Alumni Reunion, all day
Chapel Year 5 & 6, 8:30am - 9:00am
Class Co-ordinator/ Parent Liaison Term 3 meeting, Pacific and Tasman meeting rooms, LIC Building, Kristin School, 1:30pm - 3:00pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 9 August - Day 5
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Year 9 2020 Options Taster Day,, all current Year 8 students, 12:00am - 12:00am
NCEA L3 OED6 assessment, 11 L3 OED6 students, Auckland, 8:00am - 12:30pm
Consumer Economics Trip to Mitre 10 Mega Albany, , Mr Osborne's class only, 11:00am - 12:30pm
Pretty Smart Workshop,, all Year 9 & 10 girls, 11:00am - 12:30pm
House Deans Assemblies, All Senior School students, varoius locations, 12:30pm - 1:00pm
Junior School Assembly, Year 5 Assembly, 1:45pm - 3:00pm
Saturday, 10 August
  
Sunday, 11 August
  
Week 3
12 August - 18 August
Monday, 12 August - Day 6
NCEA L2 & 3 Drama Field Trip, 26 L2 & 3 Drama students, Auckland, New Zealand, 9:30am - 1:30pm
House Music Rehearsals, Senior School students by house, Auditorium, 12:30pm - 1:30pm
Year 10 Consumer Economics Trip to Mighty Ape,, Mr Dombroski's class only, 1:30pm - 3:30pm
Tuesday, 13 August - Day 7
Kids Sing, Treble Clefs Choir, Auckland Town Hall, all day
NCEA L2 Economics Field Trip, 15 L2 Economics students, Auckland, New Zealand, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
House Music Rehearsals, Senior School students by house, Auditorium, 12:30pm - 1:30pm
Year 10 Art Trip to AUT School of Architecture, all Year 10 Art students, Lisa Woodhead, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Year 9 Humanities Maritime Museum Trip,, Mr Gurney & Mr Haslam's classes , 9:30am - 3:30pm
Wednesday, 14 August - Day 1
House Music Rehearsals, Senior School students by house, Auditorium, 12:30pm - 1:30pm
NCEA L2 Geography Field Trip, 28 L2 Geography students, Auckland, New Zealand, 8:30am - 12:30pm
Year 10 Consumer Economics Trip to Dr Feelgood, Mr Lewis' class only, 10:30am - 12:30pm
AUT Course Planning, Year 13, Pacific Room, 12:40pm - 1:25pm
Thursday, 15 August - Day 2
Northern Super Cluster Winter Sports Day, Selected students, Kristin School, all day
Mindlab Trip, Year 4 Students, Mindlab, all day
Korean Cultural Day, all day
Dance in the Dove (Auditorium), all day
House Music Rehearsals, Senior School students by house, Auditorium, 12:30pm - 1:30pm
New York University, All SS students, Tasman Room, 12:40pm - 1:20pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 16 August - Day 3
Life Education Caravan, all day
Northern Super Cluster Winter Sports Day Rain Day, Selected students, Kristin School, all day
Dance in the Dove (Auditorium), all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Year 9 Sports Studies Trip to Jump,, Year 9 Semester 2 Sports Studies Studies students only, 10:30am - 12:30pm
Senior School House Music Competition, All Senior School students, Auditorium, 1:45pm - 3:15pm
Saturday, 17 August
Dance in the Dove (Auditorium), all day
Sunday, 18 August
  
View Past Weeks
Week 4
19 August - 25 August
Monday, 19 August - Day 4
Life Education Caravan, all day
Scholastic Book Fair, All JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 20 August - Day 5
Life Education Caravan, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Scholastic Book Fair, All JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
NCEA L3 OED6 assessment, 11 L3 OED6 students, Auckland, New Zealand, 8:00am - 12:30pm
Year 9 Humanities Trip to the Maritime Museum,, Mr Wheater's classes only, 9:30am - 3:30pm
Levels Assemblies, All Senior School students, Auditorium, Dove& Common Room, 12:30pm - 1:00pm
Wheels Day, 12:30pm - 1:30pm
Wednesday, 21 August - Day 6
Life Education Caravan, all day
North Shore Leaders Forum (Y6) (Auditorium), all day
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, all day
IBY1 Psychology Field Trip, 30 IBY1 Psychology students, Auckland, New Zealand, all day
Scholastic Book Fair, All JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Snow Planet Trip, Year 1 Students, Snow Planet, Junior School, 8:30am - 12:30pm
University of Otago Course Planning, Year 13, Pacific Room, 12:40pm - 1:25pm
Thursday, 22 August - Day 7
Life Education Caravan, all day
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, all day
Scholastic Book Fair, All JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Year 7 Base Day, 7SBS & 7AVB, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Year 9 Digital Technology Trip to Mindlab,, Semester 2 Digital Technology students only, 12:00am - 12:00am
Year 10 Sports Studies Careers Day,, all Year 10 Sports Studies students, 12:00am - 12:00am
Parent/Teacher Interviews, 4:00pm - 8:00pm
Friday, 23 August - Day 1
Life Education Caravan, all day
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Student Led Conference, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Senior School Assembly, All Senior School students - Tiffany from Cure Kids, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 24 August
  
Sunday, 25 August
  
Week 5
26 August - 1 September
Monday, 26 August - Day 2
Football Tournament, Selected Year 3 to 6 students, TBC, all day
Life Education Caravan, all day
NCEA L3 Business Field Trip, 18 L3 Business students, Albany, Auckland 0632, New Zealand, 8:30am - 12:30pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 27 August - Day 3
Life Education Caravan, all day
Cultural & Service Photographs, All Senior school students in cultural or leadership roles, LIC Foyer, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Year 7 Base Day,, 7KHI & 7RCO, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Year 9 Humanities Maritime Museum Trip,, Mr van den Bergh's classes, 9:30am - 3:30pm
Parent/Teacher Interviews, 4:00pm - 8:00pm
Wednesday, 28 August - Day 4
Life Education Caravan, all day
NCEA L2 OED assessment, 24 L2 OED students, Tarawera, all day
Senior School Mufti Day - Cure Kids, all day
Year 7 Base Day, 7MBE & 7JTR, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Victoria University of Wellington Course Planning, Year 13, Pacific Room, 12:40pm - 1:25pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 29 August - Day 5
Life Education Caravan, all day
Rippa Rugby, Selected Students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
NCEA L2 OED assessment, 24 L2 OED students, Tarawera, all day
Playhouse Theatre and Performance, JS Students, Dove Theatre, 10:30am - 3:00pm
University of Auckland Course Planning, Year 13, Tasman Room, 12:40pm - 1:25pm
Friday, 30 August - Day 6
Football Tournament Rain Day, Selected Year 3 to 6 Students, TBC, all day
Life Education Caravan, all day
NCEA L2 OED assessment, 24 L2 OED students, Tarawera, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
IBY2 meeting, IBY2 students, Dove Theatre, 11:30am - 12:00pm
Senior School Sports Awards Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:00pm - 1:00pm
Saturday, 31 August
Marimba Festival, ASB Stadium, 99 Stonemason Ave, St Johns, Auckland 1072, New Zealand, all day
Sunday, 1 September
  
Week 6
2 September - 8 September
Monday, 2 September - Day 7
IB Visual Arts Exhibition (LIC Foyer), 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Father's Day Lunch, JS Students, JS Classrooms, 12:25pm - 1:25pm
Numeracy Afternoon, Junior School Parents, LIC Tasman Room, 1:30pm - 3:00pm
Tuesday, 3 September - Day 1
Art Trip, 2T and 2N, Corbans Estate Art Centre, all day
Rippa Rugby Rain Day, Selected Students, Windsor Park, Mairangi Bay, Junior School, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
IB Visual Arts Exhibition (LIC Foyer), 12:00am - 12:00am
Year 9 Humanities Maritime Museum Trip,, Mr Dombroski's class only, 9:30am - 3:30pm
Year 10 Sports Studies Underwater Hockey Trip,, 10spo3 only, Millennium Institute, Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Wednesday, 4 September - Day 2
Exploring Auckland Excursion, Year 4 Students, Auckland City, all day
IB Visual Arts Exhibition (LIC Foyer), 12:00am - 12:00am
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 5 September - Day 3
Art Trip, 2H and 2S, Corbans Estate Art Centre, all day
IB Visual Arts Exhibition (LIC Foyer), 12:00am - 12:00am
MS Production 'Aladdin JR' Dress Rehearsals, 12:00am - 12:00am
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, Auckland, 11:00am - 3:30pm
National University of Singapore, All SS students, Boardroom, 12:40pm - 1:25pm
Friday, 6 September - Day 4
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
IB Visual Arts Exhibition (LIC Foyer), 12:00am - 12:00am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
University of Pennsylvania Visit - Year 10-13 Students and Parents Welcome, Please register for your place as spaces are limited. https://key.admissions.upenn.edu/register/KristinNewZealand, LIC Pacific Room, 4:00pm - 5:30pm, LIC Pacific Room, 4:00pm - 5:30pm
University of Pennsylvania Visit, Year 10 - 13 Students and Parents welcome. Please register for your place as spaces are limited. https://key.admissions.upenn.edu/register/KristinNewZealand, LIC Pacific Room, 4:00pm - 5:30pm
MS Production 'Aladdin JR', Auditorium, 7:30pm - 8:30pm
Saturday, 7 September
MS Production 'Aladdin JR' Matinee Performance, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
MS Production 'Aladdin JR', Auditorium, 7:00pm - 8:00pm
Sunday, 8 September
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Week 7
9 September - 15 September
Monday, 9 September - Day 5
Assisted Study, All Senior School students, Classrooms, all day
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Year 10 Sports Studies Underwater Hockey Trip,, 10spo6, Millennium Institute, Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Tuesday, 10 September - Day 6
Assisted Study, All Senior School students, Classrooms, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Year 8 Base Day, 8AKO & 8LCO, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Wednesday, 11 September - Day 7
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Thursday, 12 September - Day 1
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Year 8 Base Day, 8JSI & 8SUN, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Friday, 13 September - Day 2
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
AIMS Sporting Tournament,, selected Year 7 & 8 students, Mt Maunganui & Tauranga, Deborah Plummer, 12:00am - 12:00am
Year 8 Base Day, 8NHA & 8LNE, Rodney Ramsay, 12:00am - 12:00am
Chapel Year 5 & 6, 8:30am - 9:00am
Junior School Assembly, Year 4 Assembly, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 14 September
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Sunday, 15 September
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Week 8
16 September - 22 September
Monday, 16 September - Day 3
PYP Exhibition , Year 6 Students, LIC Foyer, all day
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
PYP Exhibition (LIC Foyer) (Auditorium), 12:00am - 12:00am
Tuesday, 17 September - Day 4
PYP Exhibition , Year 6 Students, LIC Foyer, all day
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
PYP Exhibition (LIC Foyer) (Auditorium), 12:00am - 12:00am
ICAS English, Selected Students, JS Classrooms, 8:30am - 9:30am
Year 7 Character Reading Finals,, Dove Theatre, 8:30am - 10:30am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
PYP Exhibition Presentation, Year 6 Students, Kristin Auditorium, 6:30pm - 8:30pm
Wednesday, 18 September - Day 5
PYP Exhibition , Year 6 Students, LIC Foyer, all day
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
PYP Exhibition (LIC Foyer) (Auditorium), 12:00am - 12:00am
Sports Awards Assembly, 10:45am - 11:45am
Assembly PYP Exhibition, 1:30pm - 2:30pm
Thursday, 19 September - Day 6
PYP Exhibition , Year 6 Students, LIC Foyer, all day
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
PYP Exhibition (LIC Foyer) (Auditorium), 12:00am - 12:00am
Masterclass Term 3 (Auditorium), 12:00am - 12:00am
ICAS Mathematics, Selected Students, JS Classrooms, 8:30am - 9:30am
Puberty Lessons, Year 5 Students, JS Classrooms, 8:30am - 12:30pm
Year 7 Science Stardome Trip,, 7SBS/7JTR & 7AVB, 8:30am - 12:30pm
Masterclass Term 3 (Auditorium), 6:00pm - 9:00pm
Friday, 20 September - Day 7
PYP Exhibition , Year 6 Students, LIC Foyer, all day
Preliminary Examinations, HUM/COM Block & LIC/Common Room, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
PYP Exhibition (LIC Foyer) (Auditorium), 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Year 7 Science Stardome Trip,, 7RCO/7MBE & 7KHI, 8:30am - 12:30pm
Assembly Nano Girl, All JS Students, Kristin Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 21 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Sunday, 22 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Week 9
23 September - 29 September
Monday, 23 September - Day 1
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
NCEA L2 OED First Aid assessment, 24 L2 OED students, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Year 7 Formal Dance, all Year 7 students, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Tuesday, 24 September - Day 2
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
NCEA L2 OED First Aid assessment, 24 L2 OED students, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Year 8 Formal Dance, all Year 8 students, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Wednesday, 25 September - Day 3
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Mufti Day - World Vision, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Mufti Day, 12:00am - 12:00am
Mufti Day, 12:00am - 12:00am
Mufti Day - Whole School, 8:30am - 3:30pm
Massey University Course Planning, Year 13, Pacific Room, 12:40pm - 1:25pm
Year 9 Formal Dance, all Year 9 students, LIC Foyer, 7:00pm - 9:30pm
Thursday, 26 September - Day 4
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Year 10 Formal Dance, all Year 10 students, LIC Foyer, 7:00pm - 9:30pm
Friday, 27 September - Day 5
Red Socks Day, Junior School, all day
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Prefect Camp, Outgoing & incoming Prefects, MERC, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Blokes' Breakfast, Roy Munn Gym, 12:00am - 12:00am
Blokes' Breakfast, 7:00am - 8:30am
Junior School Assembly, Singing Assembly, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 28 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Prefect Camp, Outgoing & incoming Prefects, MERC, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Sunday, 29 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Holidays
30 September - 6 October
Monday, 30 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 1 October
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Wednesday, 2 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Thursday, 3 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Friday, 4 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Saturday, 5 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Sunday, 6 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Holidays
7 October - 13 October
Monday, 7 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 8 October
  
Wednesday, 9 October
  
Thursday, 10 October
  
Friday, 11 October
  
Saturday, 12 October
  
Sunday, 13 October