Droppe til innhold

Nøstede portlets

Nøstede portlets

« Tilbake

Kristin Sporting Success

During the holiday period and the last week of term, we had many Kristin students in action representing the school and their region. There were some outstanding results.

Badminton Lechuan Xiao year 7 runner up U13 NZ nationals in both singles and doubles

Hockey: U15 North Harbour b team won the northern regional tournament both boys and girls teams:  Kristin students involved were Boys: Charlie Horne, Rian Wongsarot, Indy Hubbard: Girls: Cece Jenkins, Miriam Scott

Hockey U15 A: Finn Burridge represented North Harbour in the National Championships. The team placed 5th.

Hockey: U13 North harbour B boys team placed second in the Northern Regional tournament: Kyle Windust 

Hockey: Hatch Cup U13 A in Wellington Lily Rushworth and Hannah Crook represented Nth Harbour who placed 5th in NZ

Hockey: 3 Kristin boys -  Fraser Turner, Dan Ramsay and Will Leonard, represented North Harbour hockey at the under 15's, 7 aside tournament in Hamilton.  Their team won the tournament which was a great result for Harbour and the boys.

Water polo: North Harbour U16 A  team won the national Title: Charlie Jenkins, Luca Harris from our Premier boys team were in the team

U16B North Harbour: Jacob Watson Jones & Larry Lambourne

U16C North Harbour  team: Liam Black & Eric Max won the plate championship at the nationals

Snowsports: during the last week of term  some great individual results from our students and results update from the holidays

Harrison Messenger: top-ranked in the world at U18 Giant Slalom and Super G..will train with the Swiss Olympic team in November...shortlisted for the NZ youth Olympic team

Patrick Sisam: 1st Slopestyle Senior Boys: North Island Secondary Schools Championships

Arabella Stewart: 2nd Giant Slalom Senior Girls: North Island Championships senior girls

Michol Hinton placed second in the Junior girls North Island Championships Giant slalom, 3rd NZ U16 Alpine championships

Mikayla Smyth: NZ U16 Alpine Ski National Champion

Indy Marshall placed second at the North Island Intermediate Schools Snowboard championships

Rio Bidois year 8  placed third at the North Island Intermediate Schools Snowboard Championships

Sam Finnamore: Snowboard: 1st NZ U18 Slopestyle

Rugby: Levi Collett and Damian Mapapalangi from the Kristin 1st XV played for the North Harbour U18 representative rugby team during the holidays against Auckland

Synchronised Swimming: Vanessa Burmeister who swam for North Harbour Synchro in the NZ Champs and achieved the following results.

·         1st 13-15 Duet

·         2nd 13-15 Team

·         1st Junior Tech Team

·         3rd Free Combination Team

Vanessa will be travelling to Argentina with the NZ Development team in November to represent NZ at the Argentina Open and we wish her all the best!  

Staff

Sam Bartholomew appointed assistant coach NZ U21 team away now  in Malaysia competing in the Sultan of Johor Cup

Simone Small scoring a hat trick of tries and conversions for North Harbour Farah Palmer Cup team  “live on Sky Sport”