Term 3, 2018 : 30 July - 28 September
Term 4, 2018 : 15 October - 6 December
Term 1, 2019 : 4 February - 12 April
Term 2, 2019 : 6 May - 5 July
Term 3, 2019 : 29 July - 27 September
Term 4, 2019 : 14 October - 12 December
Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 2, 2018
Weekly View
May 2018 June 2018
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
 
1
  
2
  
3
  
4
  
5
  
6
  
7
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week
Chapel
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
8
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week
Trampolining
Trampolining
Author Visit
Senior School Assembly
Puberty Evening
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Trampolining, 2H, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 2T, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
Author Visit, Year 5, JS 19, 11:00am - 12:30pm
Senior School Assembly, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Puberty Evening, Year 5 and 6 Parents, Dove Theatre, 6:00pm - 7:00pm
9
National Young Leaders Day
Year 9 Fusion Class (9HMA) Trip to Goat Island - Cheryl Loughton
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week
Chapel
Recycling Centre Trip
Chapel
National Young Leaders Day, Year 6 students, Vodafone Events Centre, all day
Year 9 Fusion Class (9HMA) Trip to Goat Island - Cheryl Loughton, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Recycling Centre Trip, Year 2, Waitakere Refuse and Recycling Centre, 9:00am - 12:30pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
10
Rippa Rugby
/SS Sports Photographs
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week
Trampolining
Trampolining
Rippa Rugby, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
/SS Sports Photographs, LIC Foyer, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Trampolining, 2N, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 2W, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
11
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week
Cross Country Periods 1 & 2 Auditorium fields - Rob Taylor
Trampolining
Trampolining
House Dean's Assemblies
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett, all day
Senior School Production - Phantom of the Opera Preparation week, all day
Cross Country Periods 1 & 2 Auditorium fields - Rob Taylor, 8:30am - 10:30am
Trampolining, 4B, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 4D, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
12
  
13
  
14
Puberty Day
Year 9 HMA & 9 RGA Base Day on-site
NCEA L3 PE assessment
Mother's Day Lunch
Puberty Day, Year 6, Year 6 Classrooms, all day
Year 9 HMA & 9 RGA Base Day on-site , all day
NCEA L3 PE assessment, 11:30am - 3:30pm
Mother's Day Lunch, JS Students and Parents, JS Classrooms, 12:30pm - 1:30pm
15
Rippa Rugby Rain Day
Auckland Writers' Festival selected Year 7 & 8 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss
Year 9JSU & 9OFO Base Day, on-site, all day
Trampolining
Trampolining
Rippa Rugby Rain Day, Selected students, Windsor Park, Mairangi Bay, all day
Auckland Writers' Festival selected Year 7 & 8 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss, Middle School, all day
Year 9JSU & 9OFO Base Day, on-site, all day, Middle School, all day
Trampolining, 4M, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 6N, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
16
Auckland Writers' Festival selected Year 9 & 10 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss
GEMS Celebration Day, selected Year 7 & 8 girls, Pacific Room, Rebecca Coldicutt
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale
Gifted Conference, selected Year 10 students - St Cuthbert's College, Raewyn Casey
Year 9 Sports Studies Class Trampolining Trip Periods 3 & 4, Dennis Brown
Assembly
Senior School Musical Dress Rehearsal
Chapel
Pasifika Project Parent Consent Meeting - Staffroom, Carl Murray
Auckland Writers' Festival selected Year 9 & 10 students all day - Aotea Centre, Jenn Moss, all day
GEMS Celebration Day, selected Year 7 & 8 girls, Pacific Room, Rebecca Coldicutt, all day
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale, all day
Gifted Conference, selected Year 10 students - St Cuthbert's College, Raewyn Casey, all day
Year 9 Sports Studies Class Trampolining Trip Periods 3 & 4, Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Assembly, JS Students, Roy Munn Gym, 10:45am - 11:15am
Senior School Musical Dress Rehearsal, 11:00am - 2:00pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Pasifika Project Parent Consent Meeting - Staffroom, Carl Murray, 6:00pm - 7:00pm
17
Tiritiri Matangi Trip
Mind Lab Trip Year 1
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale
Senior School Musical Show
Chapel
Trampolining
Trampolining
9SMO Potting Shed
Tiritiri Matangi Trip, Year 5, Tiritiri Matangi Island, all day
Mind Lab Trip Year 1, all day
World Scholar's Cup, selected MS students, Kelston Boys' High, Charlotte Tweedale, all day
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Trampolining, 6Q, North Shore Events Centre, 9:00am - 11:00am
Trampolining, 6G, North Shore Events Centre, 10:00am - 12:30pm
9SMO Potting Shed, 9SMO to spend some time watering seeds, Potting Shed, 2:30pm - 3:30pm
18
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett
Senior School Musical Show
Senior School Assembly
Year 7 Wellington Trip - selected year 7 students - Megan Bennett, all day
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
19
Senior School Musical Show
Senior School Musical Show, 7:00pm - 10:30pm
20
  
21
Year 9 GLI& 9GCL Base Day, on-site, all day
NCEA L3 OED assessment
Year 9 GLI& 9GCL Base Day, on-site, all day, all day
NCEA L3 OED assessment, all day
22
NCEA L2 OED assessment
House Dean's Assemblies
Chapel
NCEA L2 OED assessment, Senior School, all day
House Dean's Assemblies, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
23
Year 9 SMO & 9HTI Base Day, on-site, all day
Year 9 SMO & 9HTI Base Day, on-site, all day, all day
24
Badminton Competition
NCEA L3 OED assessment
Class Co-ordinators/ MS Parent Liaisons Term 2 Meeting
Badminton Competition,
Selected students, Badminton North Harbour Centre, all day
NCEA L3 OED assessment, all day
Class Co-ordinators/ MS Parent Liaisons Term 2 Meeting, Pavillion Cafe, Kristin School, 8:30am - 10:00am
25
Year 7 & 8 Electives, various locations. Kate Pollard
Senior School Assembly
Chapel
Year 7 & 8 Electives, various locations. Kate Pollard, all day
Senior School Assembly, 12:30pm - 1:00pm
Chapel, Year 5 and 6, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
26
  
27
Camp
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
28
Camp
Year 10 Exam Study Day - all Year 10 students, all day
Y11-13 Mid Year Examinations
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exam Study Day - all Year 10 students, all day, all day
Y11-13 Mid Year Examinations, all day
29
Camp
Year 10 Exams (not all day)
Y10-13 Mid Year Examinations
Chapel
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Chapel, Year 3 and 4, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
30
Camp
Year 10 Exams (not all day)
Y10-13 Mid Year Examinations
Ugly Shakespeare Company Performance, all Year 8 & selected Year 9 students, Periods 1 & 2
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Ugly Shakespeare Company Performance, all Year 8 & selected Year 9 students, Periods 1 & 2, Dove Theatre, 8:30am - 9:30am
31
Camp
Year 10 Exams (not all day)
Y10-13 Mid Year Examinations
Year 9 Lucas Creek Action Trip, all Year 9 students Periods 2 - 4, Sarah Wakeford & Colleen Wassung
Chapel
Camp, Year 6, Lakewood Lodge, all day
Year 10 Exams (not all day), all day
Y10-13 Mid Year Examinations, Year 11 - 13 students & Year 10 NCEA full subject students, all day
Year 9 Lucas Creek Action Trip, all Year 9 students Periods 2 - 4, Sarah Wakeford & Colleen Wassung, 6:30am - 7:30am
Chapel, K to Year 2, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am