Term 1, 2019 : 4 February - 12 April
Term 2, 2019 : 6 May - 5 July
Term 3, 2019 : 29 July - 27 September
Term 4, 2019 : 14 October - 12 December
Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 4, 2018
Monthly View
Holidays
1 October - 7 October
Monday, 1 October
Beijing Tour, Selected Year 6 Students, Beijing, all day
Tuesday, 2 October
Beijing Tour, Selected Year 6 Students, Beijing, all day
Wednesday, 3 October
  
Thursday, 4 October
  
Friday, 5 October
  
Saturday, 6 October
  
Sunday, 7 October
  
Holidays
8 October - 14 October
Monday, 8 October
  
Tuesday, 9 October
  
Wednesday, 10 October
  
Thursday, 11 October
  
Friday, 12 October
  
Saturday, 13 October
  
Sunday, 14 October
  
Week 1
15 October - 21 October
Monday, 15 October - Day 7
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Assembly, JS Students, Roy Munn Gym, 10:00am - 10:30am
Tuesday, 16 October - Day 1
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Senior School Leaders Conference, All 2019 Senior School student leaders, Dove Theatre, 8:30am - 11:40am
House Dean's Assemblies, All Senior School students - compulsory, Various locations, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 17 October - Day 2
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Mufti Day, all day
Chapel, Year 5 and 6 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 18 October - Day 3
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Class Co-ordinators/ MS Parent Liaisons Term 4 Meeting , Pavillion Cafe, Kristin School, 8:30am - 10:00am
Friday, 19 October - Day 4
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
NISS Show Jumping Championships Y 7 - 13 selected students - St Peter's Cambridge, all day
Senior School Cultural Awards Assembly, All Senior School students - compulsory, Auditorium, 12:00pm - 1:00pm
Chapel, Year 3 and 4 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Saturday, 20 October
  
Sunday, 21 October
  
Week 2
22 October - 28 October
Monday, 22 October
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Tuesday, 23 October - Day 5
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students - compulsory, Various locations, 12:30pm - 1:00pm
Recital, Selected Students, Dove Theatre, 3:30pm - 5:30pm
Wednesday, 24 October - Day 6
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Year 9 Base Day - (9HMA & 9RGA) various Auckland venues, all day
Thursday, 25 October - Day 7
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Year 9 Base Day - (9JSU & 9OFO) various Auckland venues, all day
Year 9 2019 Orientation Day all current Year 8 students Periods 1 - 4, 8:30am - 12:30pm
Friday, 26 October - Day 1
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Book Character Day, JS Students, JS Classrooms, all day
Blokes' Breakfast, Date changed 04/07., all day
Blokes Breakfast, 7:00am - 8:30am
Senior School Assembly, All Senior School students - compulsory, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Assembly, Book Character Day, Kristin Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
NCEA L3 OED Assessment, 2:00pm - 3:00pm
Beijing Tour Feedback Evening, Year 6 Beijing Tour Students and Parents, Dove Theatre, 5:00pm - 6:30pm
Saturday, 27 October
NCEA L3 OED Assessment, 2:00pm - 3:00pm
Sunday, 28 October
NCEA L3 OED Assessment, 2:00pm - 3:00pm
Week 3
29 October - 4 November
Monday, 29 October - Day 2
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Year 10 Mathematics Exam (Period 3/4), all day
Chapel, Kindergarten to Year 2 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Auckland Transport Travelwise Yr 7 Bike Safe Training Periods 1 - 3 , 7RCO Periods 4 - 6, 7KHI, Periods 1 - 3 , 7RCO, 8:30am - 3:00pm
Chapel, Year 5 and 6 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 30 October - Day 3
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Year 9 Outdoor Ed Canyoning Trip (9oed1-2) all day at Waitakere Ranges, all day
Year 9 Sports Studies overnight Sailing Camp, all day
Year 9 Base Day - (9GLI & 9GCL)) various Auckland venues, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Toot Suite Art Exhibition, JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Auckland Transport Travelwise Yr 7 Bike Safe Training Periods 1 - 3 , 7LLA Periods 4 - 6, 7AVB, 8:30am - 3:00pm
Senior School Levels Assemblies, All Senior School students - compulsory, Year 11 Auditorium, Year 12 - Dove, Year 13 - Common Room, 12:30pm - 1:00pm
Toot Suite Opening Night, JS Students and Parents, LIC Foyer, 6:00pm - 7:30pm
Wednesday, 31 October - Day 4
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Zoo Trip, Year 1 students, Auckland Zoo, all day
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Year 9 Sports Studies overnight Sailing Camp, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Toot Suite Art Exhibition, JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Auckland Transport Travelwise Yr 7 Bike Safe Training Periods 1 - 3 , 7MBE Periods 4 - 6, 7SBS, 8:30am - 3:00pm
Year 10 Cultural Leadership Musical Performance at Highgrove Rest Home P3 & 4 , 10:30am - 12:30pm
Senior School Prizegiving Prizewinners Practice, Senior School Prizegiving prizewinners, Auditorium, 12:00pm - 12:30pm
Camp Meeting, Year 5 Camp Parents, JS21, 6:00pm - 7:00pm
Thursday, 1 November - Day 5
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Toot Suite Art Exhibition, JS Students, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Lucas Creek Exhibition, 1:30pm - 3:00pm
Chapel, Year 3 and 4 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 2 November - Day 6
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Botanic Gardens Trip, Year 2, Auckland Botanic Gardens, all day
Golf Championship, Selected students, North Shore Golf Club, Junior School, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Year 9 Outdoor Ed Canyoning Trip (9oed5-2) all day at Waitakere Ranges, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Chapel, Kindergarten to Year 2 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Graduation Walk, All Year 13 students - compulsory, LIC Foyer to Auditorium via Junior School, 2:30pm - 2:45pm
Senior School Prizegiving, All Senior School students - compulsory, Auditorium, 2:45pm - 5:00pm
Saturday, 3 November
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Duke of Edinburgh Bronze Tramp, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Sunday, 4 November
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Duke of Edinburgh Bronze Tramp, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Week 4
5 November - 11 November
Monday, 5 November - Day 7
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon, Kawau Island, all day
Year 9 Base Day - (9SMO & 9HTI) various Auckland venues, all day
Senior School Assisted Study, Senior School students, Timetables Classrooms, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Year 7 & 8 Author Visit - Jessica Townsend - Auditorium, 1:30pm - 2:30pm
Author Visit, Years 4, 6, 7, 8, Auditorium, 1:30pm - 3:00pm
Tuesday, 6 November - Day 1
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon, Kawau Island, all day
IBY1 Biology & ESS Field Trip, IB Year 1 Biology & ESS students, Arataki & Campbells Bay, all day
Senior School Assisted Study, Senior School students, Timetables Classrooms, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Wednesday, 7 November - Day 2
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon, Kawau Island, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Year 9 Sports Studies Ice Hockey Trip P3 & 4, 10:30am - 12:30pm
ATC Performance of Icarus (period 3) - Auditorium, 10:45am - 11:45am
Chapel, Year 5 and 6 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Parent Camp Meeting, Year 2 Parents for 2019 Year 3 Camp, LIC-Pacific, 6:00pm - 7:00pm
Thursday, 8 November - Day 3
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon, Kawau Island, all day
Year 7 7 8 Athletics Day - Auditorium field, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Year 9 Economics trip to Albany Mall (9eco1-2) Periods 3 & 4, 10:30am - 12:30pm
Assembly, Year 0 and 1, Kristin Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Friday, 9 November - Day 4
Swimming Lessons, Year 0 to 5 classes, Hilton Brown Swimming Albany, all day
Golf Lessons, Junior School classes, Institute of Golf, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon, Kawau Island, all day
Year 7 Travelwise Trip ( selected year 7 students), all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
KFF Creative Arts Workshop Term 4, This event has a Google Hangouts video call., LIC Foyer, 8:30am - 12:30pm
Chapel, Year 3 and 4 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Saturday, 10 November
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Sunday, 11 November
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
View Past Weeks
Week 5
12 November - 18 November
Monday, 12 November - Day 5
Mindlab Trip, Year 6, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Tuesday, 13 November - Day 6
Mufti Day Year 5, Year 5 students, all day
Year 10 BASE Day (10JPI & 10 MSN) - on site, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Wednesday, 14 November - Day 7
Year 7 Rangitoto Trip , all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Chapel, Kindergarten to Year 2 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Yr 9 Economics Trip (9eco 5-2) to Albany Mall P3 & 4, 10:30am - 12:30pm
Thursday, 15 November - Day 1
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
Friday, 16 November - Day 2
Production, JS Students, Auditorium, all day
Year 9 Rainbow's End Trip, all day
Year 10 BASE Day (10JNE & 10SSM) - on site, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY2 Examinations Common Room, all day
IBY1 Group 4 Project Planning, IB Year 1 Group 4 students, Classrooms, 1:30pm - 3:20pm
Saturday, 17 November
NZ Ukulele Festival, Selected students, The Trusts Arena, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Sunday, 18 November
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Week 6
19 November - 25 November
Monday, 19 November - Day 3
Coast to Coast Walk, Year 5, Auckland City, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Chapel, Year 5 and 6 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 20 November - Day 4
Athletics Day, Year 4 to 6 Students, Auditorium Field, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Wednesday, 21 November - Day 5
Athletics Day, Year 0 to 3 Students, Auditorium Field, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Sport & Cultural Prizegiving (Auditorium), all day
Chapel, Year 3 and 4 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Sports & Cultural Prize Giving - Auditorium, 1:30pm - 2:30pm
Sport & Cultural Prizegiving (Auditorium), Auditorium, 1:30pm - 2:30pm
Thursday, 22 November - Day 6
Table Tennis Tournament, Selected Year 4 to 6 students, North Harbour Table Tennis Stadium, all day
Athletics Rain Day, Year 4 to 6 Students, Auditorium Field, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Chapel, Kindergarten to Year 2 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Community Service Team trip to Aria Gardens P3 & 4, 11:00am - 12:30pm
Year 8 Celebration of the Year - Auditorium, 1:30pm - 2:30pm
ELA Debate Yr 9 & 10 selected students, 1:30pm - 3:00pm
Friday, 23 November - Day 7
Athletics Rain Day, Year 0 to 3 Students, Auditorium Field, all day
Year 10 BASE Day (10CTW & 10VZH) on site, all day
Year 9 Outdoor Ed students Goat Island Trip , all day
Year 7 & 8 GEMS Girls Celebration Day , all day
IBY1 Group 4 Project, IB Year 1 Group 4 students, Goat Island, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Kapa Haka trip to Onepoto Primary School Cultural Festival P1 - 5, 8:30am - 2:30pm
Saturday, 24 November
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Sunday, 25 November
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Week 7
26 November - 2 December
Monday, 26 November - Day 1
Year 8 Humanities - Long Bay trip (8LCO/NHA/SUN), all day
Year 10 BASE Day (10MBA) on site, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Year 7 Celebration of the Year, 1:30pm - 2:30pm
Tuesday, 27 November - Day 2
Northern Bays Cluster Athletics, Selected JS Students, Auditorium fields, all day
IBY1 BAM Case Study Competition, IB Year 1 Business & Management students, Classrooms, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Chapel, Year 5 and 6 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:00am
Choir Trip, Year 3 and 4 Choir, Settlers Village, 10:00am - 12:30pm
Year 10 Celebration of the Year, 1:30pm - 2:30pm
Wednesday, 28 November - Day 3
Northern Bays Cluster Athletics Rain Day, Selected JS Students, Auditorium fields, all day
IBY1 Group 4 Project saver day, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Everest Boys Long Bay rewards Trip P3 - 6, 10:30am - 3:00pm
Assembly, Christmas Assembly, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Thursday, 29 November - Day 4
Year 8 Humanities Long Bay trip (8JSI/AKO/LNE), all day
Final School Day for IBY1 students, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
IBY1 Group 4 Project Presentations, IB Year 1 Group 4 students, Science Block, 8:30am - 1:30pm
Year 9 Celebration of the Year, 1:30pm - 2:30pm
ELA Debate Yr 9 & 10 ELA students Pinehurst, 1:30pm - 3:00pm
Chapel, Year 3 and 4 students, Kristin Chapel, 2:30pm - 3:00pm
Year 10 Graduation - Auditorium, 5:30pm - 7:00pm
Friday, 30 November - Day 5
Community Service Day Yr 7 - Mahurangi, Yr 8 & Yr 10 Wenderholm, Yr 9 Shakespear, all day
NCEA Examinations Humanities & Commerce Block, all day
Graduation Dinner, all day
Market Day, Year 3 students, Year 3 Classrooms, 10:50am - 12:20pm
Assembly, Sport and Cultural, Kristin Auditorium, Junior School, 1:30pm - 3:00pm
Assembly, Sport and Cultural, Kristin Auditorium, Junior School, 1:30pm - 3:00pm
Senior School Graduation Dinner, All Year 13 students & their parents, Venue TBC, 6:30pm - 11:00pm
Saturday, 1 December
  
Sunday, 2 December
2018 Carol Service (Auditorium), 6:00pm - 7:00pm
Week 8
3 December - 9 December
Monday, 3 December - Day 6
Chapel, Kindergarten to Year 2 students, Kristin Chapel, 8:30am - 9:30am
Kindy Graduation (Chapel), Kindergarten Students, Dove Theatre, 8:30am - 10:30am
Shared Lunch, Year 5, Classrooms, 12:30pm - 1:30pm
Tuesday, 4 December - Day 7
Student Council Trip to Salvation Army P 1 - 4, 8:30am - 12:30pm
Prizegiving, Year 0 to 3 Students, Auditorium, 9:00am - 11:00am
Prizegiving, Year 4 to 6 Students, Auditorium, 12:30pm - 3:30pm
Wednesday, 5 December - Day 1
Graduation Social, Year 6 Students, LIC Foyer, 6:00pm - 8:00pm
Thursday, 6 December - Day 2
VEX IQ Robotics National Championships selected students - Palmerston North, all day
Assembly, JS Students, Roy Munn Gym, 10:00am - 10:30am
Middle School Prize-Giving - Auditorium, 1:00pm - 3:00pm
Friday, 7 December
VEX IQ Robotics National Championships selected students - Palmerston North, all day
Saturday, 8 December
VEX IQ Robotics National Championships selected students - Palmerston North, all day
Sunday, 9 December
VEX IQ Robotics National Championships selected students - Palmerston North, all day
Holidays
10 December - 16 December
Monday, 10 December
  
Tuesday, 11 December
  
Wednesday, 12 December
  
Thursday, 13 December
  
Friday, 14 December
  
Saturday, 15 December
  
Sunday, 16 December
  
Holidays
17 December - 23 December
Monday, 17 December
  
Tuesday, 18 December
  
Wednesday, 19 December
  
Thursday, 20 December
  
Friday, 21 December
  
Saturday, 22 December
  
Sunday, 23 December
  
Holidays
24 December - 30 December
Monday, 24 December
  
Tuesday, 25 December
  
Wednesday, 26 December
  
Thursday, 27 December
  
Friday, 28 December
  
Saturday, 29 December
  
Sunday, 30 December
  
Holidays
31 December - 6 January
Monday, 31 December
  
Tuesday, 1 January
  
Wednesday, 2 January
  
Thursday, 3 January
  
Friday, 4 January
  
Saturday, 5 January
  
Sunday, 6 January
  
Holidays
7 January - 13 January
Monday, 7 January
  
Tuesday, 8 January
  
Wednesday, 9 January
  
Thursday, 10 January
  
Friday, 11 January
  
Saturday, 12 January
  
Sunday, 13 January
  
Holidays
14 January - 20 January
Monday, 14 January
  
Tuesday, 15 January
  
Wednesday, 16 January
  
Thursday, 17 January
  
Friday, 18 January
  
Saturday, 19 January
  
Sunday, 20 January
  
Holidays
21 January - 27 January
Monday, 21 January
  
Tuesday, 22 January
  
Wednesday, 23 January
  
Thursday, 24 January
  
Friday, 25 January
  
Saturday, 26 January
  
Sunday, 27 January
  
Holidays
28 January - 3 February
Monday, 28 January
  
Tuesday, 29 January
  
Wednesday, 30 January
  
Thursday, 31 January
  
Friday, 1 February
  
Saturday, 2 February
  
Sunday, 3 February