Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 4, 2019
Monthly View
Holidays
30 September - 6 October
Monday, 30 September
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 1 October
Beijing Tour, Selected Y6 Students, Beijing, all day
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Wednesday, 2 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Thursday, 3 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Friday, 4 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Saturday, 5 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Sunday, 6 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Holidays
7 October - 13 October
Monday, 7 October
Odyssey 21, , selected Year 9 students, Whanganui River, Carl Murray, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 8 October
  
Wednesday, 9 October
  
Thursday, 10 October
  
Friday, 11 October
  
Saturday, 12 October
  
Sunday, 13 October
  
View Past Weeks
Week 1
14 October - 20 October
Monday, 14 October - Day 6
Junior School Assembly, 10:00am - 10:30am
Tuesday, 15 October - Day 7
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Leader Conference, All Senior School Student Leaders 2020 - P1 & 2, Dove Theatre, 8:30am - 11:30am
Service & Leadership Assembly, All Senior School students, Auditorium, 11:30am - 1:00pm
Wednesday, 16 October - Day 1
  
Thursday, 17 October - Day 2
NCEA L3 PE assessment, 10 L3 PE students, Matakana 0985, New Zealand, all day
Year 10 Girls Leadership Team Pink Ribbon Breakfast - Auditorium Foyer, 7:00am - 8:30am
Assembly - Period 4, 11:50am - 12:40pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 18 October - Day 3
Senior School Cultural Awards Assembly, All Senior school students, Auditorium, 11:40am - 1:00pm
Saturday, 19 October
  
Sunday, 20 October
  
Week 2
21 October - 27 October
Monday, 21 October - Day 4
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, Auckland, New Zealand, all day
Golf Championships, Selected students, North Shore Golf Club, 10:00am - 3:00pm
Community & Service Leadership Team to Aria Gardens - P3, 10:50am - 11:40am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 22 October - Day 5
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, Auckland, New Zealand, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
House Dean's Assemblies, All Senior School students - NCEA Admission slips issued, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Class Co-ordinator/ Parent Liaison Term 4 meeting, 1:30pm - 3:00pm
Camp Meeting, Year 2 Parents, Pacific Room, 5:00pm - 6:00pm
Wednesday, 23 October - Day 6
NCEA L1 sports assessment, 24 L1 PE students 1.4, Auckland, all day
Mufti Day, all day
NCEA L3 OED assessment, 22 L3 OED students, Auckland, New Zealand, all day
Year 9 Outdoor Eduction Canyoning Trip - Derrick Newton's class, 12:00am - 12:00am
Mufti Day - Whole School, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Mufti Day - Whole School, 8:30am - 3:30pm
Year 10 Drama Trip to 'Owls Do Cry" Q Theatre - Leigh Sykes P3 - 6, 10:30am - 3:00pm
Designz - tickets from iTicket, LIC Foyer, 6:30pm - 9:00pm
Thursday, 24 October - Day 7
Year 9 2020 Orientation - all current Yr 8 students P1 - 4, 8:30am - 12:40pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Sports Awards Dinner , 6:00pm - 10:00pm
Friday, 25 October - Day 1
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Book Character Day, All Junior School Students, JS Classrooms, 12:00am - 12:00am
Year 8 Leadership Trip to Aria Gardens - Lauren Newton, Middle School, 12:00am - 12:00am
Tour, 9:00am - 11:00am
IBY2 meeting, IBY2 students final meeting, Dove Theatre, 11:30am - 12:30pm
Junior School Assembly, Book Character Day - Parade to start 1.30pm, 1:30pm - 3:00pm
Saturday, 26 October
  
Sunday, 27 October
  
Week 3
28 October - 3 November
Monday, 28 October
IBY2 study leave, all day
Labour Day, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 29 October - Day 2
IBY2 study leave, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Year 9 Outdoor Eduction Canyoning Trip - Simone Small's class, 12:00am - 12:00am
Box of Birds, Junior School Students, LIC Foyer, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Levels Assemblies, All Senior School students - Y12 2020 camps - Dove, Auditorium, Dove & Common Room, 12:30pm - 1:00pm
Wheels Day, 12:30pm - 1:30pm
Camp Meeting, Year 5 Camp Parents attending the Camp, JS21 - 5M Classroom, 6:00pm - 7:00pm
Wednesday, 30 October - Day 3
IBY2 study leave, all day
Box of Birds, Junior School Students, LIC Foyer, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Year 9 Outdoor Eduction Canyoning Trip - Brent Goldsworthy's class, 12:00am - 12:00am
Yr 10 BASE Day for 10A & 10B, Middle School, 12:00am - 12:00am
Year 9 Sports Studies Ice Hockey/Broomball Trip P3 & 4 - Paradise Ice - Dennis Brown, 10:30am - 12:30pm
Prizewinners Practice, Senior School prizewinners, Auditorium, 12:00pm - 12:30pm
Box of Birds, All JS Families, LIC Foyer, 5:30pm - 7:00pm
Thursday, 31 October - Day 4
IBY2 study leave, all day
Box of Birds, Junior School Students, LIC Foyer, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Year 10 Cultural Team visit to Waioneke School P2 - 5 - Sarah Wakeford, 9:30am - 2:30pm
Year 10 Community Project Performance at Fairview Retirement Village P4 - 6, selected students- Colleen Wassung, 11:00am - 3:00pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 1 November - Day 5
IBY2 study leave, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Box of Birds, Junior School Students, LIC Foyer, LIC-Foyer, 12:00am - 12:00am
Pak N Save Trip, Year 3 Students, Pak N Save Albany, 8:30am - 12:30pm
Year 13 Graduation Walk, 1:00pm - 1:30pm
Senior School Graduation Walk & Prizegiving, All Senior School students
P1-interval - normal bell times
P3 10:50 - 11:55am - P3
12:00pm - 12:45pm - Lunch
12:45pm:
Y13 go to LIC Foyer
non Y13 Prizewinners go to the Auditorium
all others go to the Sci / Tech block foyer
1:00pm - Grad Walk
1:15pm - 3:30pm Senior School Prizegiving , Auditorium, 1:00pm - 4:00pm
Year 13 Graduation Walk, 2:30pm - 3:00pm
Saturday, 2 November
  
Sunday, 3 November
  
Week 4
4 November - 10 November
Monday, 4 November - Day 6
NCEA Assisted Study, NCEA students, Classrooms, all day
IB Diploma Examinations, all day
Year 7 & 8 Events Team visit to the Salvation Army - Thomas Lim, 12:00am - 12:00am
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon Kawau Island, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Year 9 Outdoor Education Snorkelling Trip to Millennium Pool P3 & 4- Derrick Newton's class , 10:30am - 12:30pm
Tuesday, 5 November - Day 7
NCEA Assisted Study, NCEA students, Classrooms, all day
IB Diploma Examinations, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon Kawau Island, 12:00am - 12:00am
EnviroSchool Silver Reflection Day, Selected Students, TBC, 12:00am - 12:00am
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Recital, Selected Students, Dove Theatre, 4:00pm - 6:00pm
Wednesday, 6 November - Day 1
IB Diploma Examinations, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon Kawau Island, 12:00am - 12:00am
Yr 10 BASE Day for 10C & 10D, 12:00am - 12:00am
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
Community Service Leadership Team trip to Aria Gardens P3 - Colleen Wassung, 10:45am - 11:40am
Thursday, 7 November - Day 2
IB Diploma Examinations, all day
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon Kawau Island, 12:00am - 12:00am
Auckland Botanic Gardens Trip, Year 2 Students, Auckland Botanic Gardens, 12:00am - 12:00am
Year 7 - 10 Athletics Day - Auditorium Fields, 12:00am - 12:00am
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Friday, 8 November - Day 3
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Camp, Year 5 Students, Camp Bentzon Kawau Island, 12:00am - 12:00am
Zoo Trip, Year 1, Auckland Zoo, 12:00am - 12:00am
Yr 10 BASE Day for 10E & 10F, 12:00am - 12:00am
Lit Quiz Book Battle, Selected Students, Albany Junior High School, 8:30am - 12:30pm
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
Year 9 Outdoor Education Snorkelling Trip to Millennium Pool P3 & 4 - BGO's class - Brent Goldsworthy, 10:30am - 12:30pm
Year 9 Economics Trip to Albany Mall P 3 & 4 - Helen Mansfield, 10:30am - 12:30pm
Book Battle Competition selected Y7& 8 students P3 - 6 AJHS _ Aimee Kovacevic, 11:00am - 3:00pm
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Junior School Assembly TBC, Singing Assembly, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 9 November
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Sunday, 10 November
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Week 5
11 November - 17 November
Monday, 11 November - Day 4
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Middle & Seniore School Golf Champs - Mata Mataio, 12:00am - 12:00am
Yr 10 BASE Day for 10G & 10H, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 12 November - Day 5
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
Settlers Village Trip, Year 3 and 4 Choir, Settlers Village, 10:30am - 12:30pm
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Wednesday, 13 November - Day 6
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
Year 9 Outdoor Education Snorkelling Trip to Millennium Pool P3 & 4 - DNW's class - Derrick Newton, 10:30am - 12:30pm
Year 9 Economics Trip to Albany Mall P 3 & 4 - Angus Goodrick, 10:30am - 12:30pm
Volunteer Thank-you Drinks, LIC Foyer, 6:00pm - 8:00pm
Thursday, 14 November - Day 7
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Year 10 Sports Studies Overnight Sailing Camp - Yr 10 Sport Studies students, 12:00am - 12:00am
Year 9 Rainbow's End Science Trip - all Year 9 students, 12:00am - 12:00am
Friday, 15 November - Day 1
NCEA Examinations, all day
IB Diploma Examinations, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Swimming Lessons, Year 3 and 4 Students, AUT Millennium, 8:30am - 1:00pm
Assembly P3, 10:50am - 11:40am
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
House Assembly, All JS Students, Various Locations, 2:15pm - 3:00pm
Saturday, 16 November
Ukulele Festival, The Trusts Arena, 65-67 Central Park Dr, Henderson, The Trusts Arena,, 67/65 Central Park Dr, Henderson, Auckland 0610, New Zealand, Junior School, all day
NCEA Examinations, all day
Sunday, 17 November
NCEA Examinations, all day
Week 6
18 November - 24 November
Monday, 18 November - Day 2
NCEA Examinations, all day
Year 9 Outdoor Education Snorkelling Trip to Millennium Pool P3 & 4 - SSM's class - Simone Small, 10:30am - 12:30pm
Year 9 Economics Trip to Albany Mall P 3 & 4 - John Cho, 10:30am - 12:30pm
IBY! Group 4 project, 80 IBY1 Group 4 students P5&6, Classrooms, 1:30pm - 3:30pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Tuesday, 19 November - Day 3
NCEA Examinations, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Year 7 Ranigtoto Trip - All Yr 7 students, 12:00am - 12:00am
Tour, 9:00am - 11:00am
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 20 November - Day 4
NCEA Examinations, all day
Community & Service Leadership Team Trip P 3 to Aria Gardens P2 - Colleen Wassung, 10:30am - 11:40am
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 21 November - Day 5
NCEA Examinations, all day
Year 9 Outdoor Education Trip to Goat Island - All OED students - Derrick Newton, 12:00am - 12:00am
Friday, 22 November - Day 6
NCEA Examinations, all day
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Production, 12:00am - 12:00am
Year 9 Art Trip - all Semester 2 art students to Dr Feelgood Factory & Mission Bay - Lisa Woodhead, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 23 November
NCEA Examinations, all day
Sunday, 24 November
NCEA Examinations, all day
Week 7
25 November - 1 December
Monday, 25 November - Day 7
NCEA Examinations, all day
Year 9 & 10 Ambrose Gold Day - Mata Mataio, 12:00am - 12:00am
Year 9 Base Day - 9C & 9D, 12:00am - 12:00am
Tuesday, 26 November - Day 1
IBY1 Group 4 Project, 80 IBY1 Group 4 students, Classrooms, all day
NCEA Examinations, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Athletics Day, Year 4 to 6 students, Auditorium Field, 12:00am - 12:00am
Year 9 Base Day - 9A & 9B, 12:00am - 12:00am
Year 8 Humanities Long Bay Trip - 8LCO, 8NHA & 8JSI, 12:00am - 12:00am
Market Day, Year 3 Students, Classrooms, 8:30am - 11:00am
Year 10 Student Council trip to Lady Allum House 9.45 - 11.00am - Dave Scott, 9:45am - 11:00am
IBY1 Assembly as required, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 27 November - Day 2
NCEA Examinations, all day
Athletics Day, Year 0 to 3 students, Auditorium Field, 10:00am - 12:30pm
Sport & Cultural Prize Giving - Auditorium, 1:30pm - 3:00pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 28 November - Day 3
NCEA Examinations, all day
Athletics Rain Day, Year 4 to 6 or 0 to 3 Students, Auditorium Field, 12:00am - 12:00am
Friday, 29 November - Day 4
NCEA Examinations, all day
Athletics Rain Day, Year 4 to 6 or 0 to 3 Students, Auditorium Field, 12:00am - 12:00am
Coast to Coast Walk, Year 5 Students, Auckland City, 12:00am - 12:00am
Year 8 Humanities Long Bay Trip - 8AKO 8LNE & 8SUN, 12:00am - 12:00am
Year 10 Service Team visit to Auckland City Mission P3 & 4 Jason Gurney, 10:30am - 12:30pm
Community & Service Leadership Team trip to Aria Gardens P3 & 4- Colleen Wassung, 10:30am - 12:30pm
Year 1 Assembly, 2:15pm - 3:00pm
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Y5 Disco, Year 5 Students, LIC Foyer, 3:30pm - 6:30pm
Saturday, 30 November
NCEA Examinations, all day
Graduation Dinner, all day
Graduation Dinner, 6:30pm - 11:30pm
Sunday, 1 December
NCEA Examinations, all day
Week 8
2 December - 8 December
Monday, 2 December - Day 5
NCEA Examinations, all day
Year 9 BASE Day - 9E & 9F, 12:00am - 12:00am
An Evening with Geoff Sewell - tickets from iTicket.co.nz, 7:30pm - 9:30pm
Tuesday, 3 December - Day 6
Northern Bays Cluster Athletics, Selected students, Kristin School, all day
NCEA Examinations, all day
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Year 9 BASE Day - 9G & 9H, 12:00am - 12:00am
Tour, 9:00am - 11:00am
Wednesday, 4 December - Day 7
Northern Bays Cluster Athletics Rain Day, Selected students, Kristin School, all day
IBY1 Business & Management assessment, 15 IBY1 BAM students, Classrooms, all day
Year 7 - 10 Athletics Saver Day, 12:00am - 12:00am
Chapel Kindergarten to Year 2, 8:30am - 9:00am
Christmas Assembly, 1:30pm - 3:00pm
Thursday, 5 December - Day 1
IBY1 Final Day, all day
IBY1 Group 4 Project, 80 IBY1 Group 4 students, Classrooms, 8:30am - 12:00pm
Year 10 Graduation - Auditorium, 6:00pm - 7:00pm
Friday, 6 December - Day 2
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Community Service Day, Year 7 - Mahurangi, Year 8 Wenderholm, Year 9 Shakespear, Year 10 Wenderholm, 12:00am - 12:00am
Sport and Cultural Assembly, 12:30pm - 3:00pm
Chapel Year 5 & 6, 2:30pm - 3:00pm
Saturday, 7 December
  
Sunday, 8 December
  
Week 9
9 December - 15 December
Monday, 9 December - Day 3
  
Tuesday, 10 December - Day 4
House Dean's Assemblies, All Senior School students, LIC, Chapel, Auditorium & Dove Theatre, 12:30pm - 1:00pm
Prizegiving Year 0-3, 9:00am - 11:00am
Year 10 Student Council trip to Salvation Army P3 & 4 - Dave Scott, 10:30am - 12:30pm
Prizegiving Year 4-6, 12:30pm - 3:00pm
Wednesday, 11 December - Day 5
Chapel Year 3 & 4, 2:30pm - 3:00pm
Thursday, 12 December - Day 6
Assembly, All Students, Roy Munn Gymnasium, 8:30am - 8:55am
Prize Giving - Auditorium, 1:00pm - 3:15pm
Friday, 13 December
Senior School Assembly, All Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 14 December
  
Sunday, 15 December
  
Holidays
16 December - 22 December
Monday, 16 December
  
Tuesday, 17 December
  
Wednesday, 18 December
  
Thursday, 19 December
  
Friday, 20 December
  
Saturday, 21 December
  
Sunday, 22 December
  
Holidays
23 December - 29 December
Monday, 23 December
  
Tuesday, 24 December
  
Wednesday, 25 December
  
Thursday, 26 December
  
Friday, 27 December
  
Saturday, 28 December
  
Sunday, 29 December
  
Holidays
30 December - 5 January
Monday, 30 December
  
Tuesday, 31 December
  
Wednesday, 1 January
  
Thursday, 2 January
  
Friday, 3 January
  
Saturday, 4 January
  
Sunday, 5 January
  
Holidays
6 January - 12 January
Monday, 6 January
  
Tuesday, 7 January
  
Wednesday, 8 January
  
Thursday, 9 January
  
Friday, 10 January
  
Saturday, 11 January
  
Sunday, 12 January
  
Holidays
13 January - 19 January
Monday, 13 January
  
Tuesday, 14 January
  
Wednesday, 15 January
  
Thursday, 16 January
  
Friday, 17 January
  
Saturday, 18 January
  
Sunday, 19 January
  
Holidays
20 January - 26 January
Monday, 20 January
  
Tuesday, 21 January
  
Wednesday, 22 January
  
Thursday, 23 January
  
Friday, 24 January
  
Saturday, 25 January
  
Sunday, 26 January
  
Holidays
27 January - 2 February
Monday, 27 January
  
Tuesday, 28 January
  
Wednesday, 29 January
  
Thursday, 30 January
  
Friday, 31 January
  
Saturday, 1 February
  
Sunday, 2 February