Term 1, 2018 : 30 January - 13 April
Term 2, 2018 : 7 May - 6 July
Term 3, 2018 : 30 July - 28 September
Term 4, 2018 : 15 October - 6 December
Select School Calendars:
Junior School Events
Middle School Events
Senior School Events
Whole School Events
Term 3, 2017
Monthly View
Holidays
3 July - 9 July
Monday, 3 July
Choral Festival Trip, Euphony Choir, Brisbane, all day
Holidays, all day
Tuesday, 4 July
Choral Festival Trip, Euphony Choir, Brisbane, all day
Holidays, all day
Wednesday, 5 July
Choral Festival Trip, Euphony Choir, Brisbane, all day
Holidays, all day
Thursday, 6 July
Holidays, all day
Friday, 7 July
Holidays, all day
Saturday, 8 July
Holidays, all day
Sunday, 9 July
Holidays, all day
Holidays
10 July - 16 July
Monday, 10 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Tuesday, 11 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Wednesday, 12 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Thursday, 13 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Friday, 14 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Saturday, 15 July
Year 7-9 Forensics Camp, Kristin School, all day
Holidays, all day
Sunday, 16 July
Holidays, all day
Holidays
17 July - 23 July
Monday, 17 July
Holidays, all day
Tuesday, 18 July
Holidays, all day
Wednesday, 19 July
Holidays, all day
Thursday, 20 July
Holidays, all day
Friday, 21 July
Holidays, all day
Saturday, 22 July
Holidays, all day
Sunday, 23 July
Holidays, all day
Week 1
24 July - 30 July
Monday, 24 July - Day 2
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Chapel - Year 5-6, 2:25pm - 2:55pm
Beijing Tour RAMS Meeting, Beijing Tour Parents, LIC-Pacific, 6:00pm - 7:00pm
Tuesday, 25 July - Day 3
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Gymnastics, Year 5, North Shore Events Centre, 9:00am - 12:00pm
Trampolining, Year 4, North Shore Events Centre, 9:00am - 1:00pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 26 July - Day 4
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Thursday, 27 July - Day 5
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Gymnastics, Year 3, North Shore Events Centre, 9:00am - 12:00pm
Trampolining, 2H, 2T and 2N, North Shore Events Centre, 9:00am - 1:00pm
Friday, 28 July - Day 6
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
PE Assessment, NCEA L3 PE students, Matakana, 8:30am - 1:00pm
Gymnastics, Year 1, North Shore Events Centre, 9:00am - 12:00pm
Trampolining, Year 4, North Shore Events Centre, 9:00am - 1:00pm
Senior School Assembly, Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Matariki Assembly, JS students, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 29 July
  
Sunday, 30 July
KFF Dads' Workshop for Little Doves, 1:00pm - 5:00pm
Week 2
31 July - 6 August
Monday, 31 July - Day 7
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Physics Field Trip, NCEA L2 Physics students, Karting Track, 10:30am - 3:30pm
Tuesday, 1 August - Day 1
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
ICAS English, Selected students, Classrooms, 8:30am - 10:00am
OED assessment, NCEA L3 OED students, Woodhill Mountain Bike Park, Restall Road, Woodhill, Auckland 0883, New Zealand, 10:30am - 3:30pm
Y11 Assembly, Year 11 students - pathways 2018 launch, Dove Theatre, 11:30am - 1:00pm
Y12 & 13 Assemblies, Y12 & 13 students - pathways 2018 launch, Auditorium or Common Room, 12:30pm - 1:00pm
Class Co-ordinators Meeting, 1.30pm Catch Up, 2pm Meeting, LIC-Pacific, LIC-Foyer, 1:30pm - 3:00pm
Wednesday, 2 August - Day 2
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Geography Field Trip, IB Y1 Geography students, Waitākere Ranges Regional Park, Waiatarua, Auckland 0604, New Zealand, all day
Puppet Theatre, Year 0 students, JS2, 10:45am - 12:30pm
Thursday, 3 August - Day 3
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
OED assessment, NCEA L2 OED students - First Aid Course, Huia, Auckland 0604, New Zealand, all day
Everest Reward Trip, selected Yr 7 & 8 boys, Pd 2-6, , selected Yr 7 & 8 boys, Tree Adventures, Woodhill Forest, 9:30am - 3:15pm
National Museum of the Royal New Zealand Navy Trip, Year 3, Devonport Naval Museum, 10:00am - 3:00pm
Futures / Pathways Evening, Middle & Senior School students & their parents, LIC & Auditorium, 6:00pm - 8:00pm
Futures / Pathways Evening, Middle & Senior School students & their parents, LIC & Auditorium, 6:30pm - 9:00pm
Friday, 4 August - Day 4
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
OED assessment, NCEA L2 OED students - First Aid Course, Huia, Auckland 0604, New Zealand, all day
Naval Museum Trip Rain Day, Year 3, Devonport Naval Museum, 10:00am - 3:00pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Assembly 5B, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 5 August
  
Sunday, 6 August
  
Week 3
7 August - 13 August
Monday, 7 August - Day 5
Life Education Caravan, JS students, Junior School, all day
Year 7 Mindfulness,, 7AVB, 7MBE, 7KHI, 8:30am - 11:45am
Trampolining, 2P, 2N and 2H, North Shore Events Centre, 9:00am - 12:00pm
Business Field Trip, NCEA L3 Business students, Good Health NZ Products Ltd, 265 Albany Hwy, Auckland 0632, New Zealand, 9:30am - 1:00pm
Beijing Tour Healthy Travel Meeting, 2017 Beijing Tour Families, LIC-Pacific, 6:00pm - 7:00pm
Tuesday, 8 August - Day 6
Mindlab Visit, Year 4, Mindlab, all day
Cross Country NH Zone Day,, Selected Year 7 & 8 students, Saunders Reserve, all day
Year 9 Technology Trip, , SMI's 09sft5 class, Settlers Village, 9:30am - 12:30pm
Wednesday, 9 August - Day 7
Intermediate Schools Tournament for Boys' 7s & Girls Quick Rip Rugby, Selected students, Marist NH Rugby, 9:30am - 2:30pm
Geography Field Trip, NCEA L2 Geography students, Auckland, 1010, New Zealand, 10:30am - 3:30pm
Psychology Field Trip, IB Y1 Psychology students, Brain Research Centre Grafton, 10:30am - 3:30pm
Year 10 Cultural Team Trip to Greenvalley Lodge, Selected students, 10:45am - 12:45pm
KFF Term 3 Meeting, City Location, 11:45am - 1:30pm
Thursday, 10 August - Day 1
Rippa Rugby, Selected Students, Windsor Park, all day
and SS Sport Photos, Selected students, LIC Foyer, all day
Trampolining, 2T, 2P and 2H, North Shore Events Centre, 9:00am - 1:00pm
Year 7 & 8 AIMS Football Team Training, Selected students, Bass Road Fields, 2:30pm - 3:20pm
Dance in the Dove, Selected Y7 - 10 students, Dove Theatre, 7:00pm - 9:00pm
Dance in the Dove, The Dove Theatre, 7:00pm - 9:30pm
Friday, 11 August - Day 2
Northern Bays Sports Cluster Day, Selected students, Kristin School, all day
Year 7 Base Day, 7AVB & 7KHI, on-site, all day
Dance in the Dove, Selected Y7 - 10 students, Dove Theatre, 7:00pm - 9:00pm
Dance in the Dove, The Dove Theatre, 7:00pm - 9:30pm
Year 9 Technology Trip, SMI's 09sft2 class, Settlers Village, 10:45am - 12:30pm
Senior School House Music Assembly, Senior School students, Auditorium, 11:40am - 1:00pm
Ski Weekend JS/MS Ruapehu, Yr4 - 7 , Kristin Lodge, Whakapapa, 1:00pm - 4:00pm
Chapel - Year 5-6, 2:25pm - 2:55pm
Saturday, 12 August
AKSS Fencing Comp, Y7 - 13 Optional, Massey High School, all day
Ski Weekend JS/MS Ruapehu, Yr4 - 7, Kristin Lodge, Whakapapa, all day
Dance in the Dove, The Dove Theatre, 7:00pm - 9:30pm
Dance in Dove Performance 2.00pm start, Dove Theatre, 2:00pm - 4:00pm
Dance in the Dove, selected Year 7 - 10 students, Dove Theatre, 2:00pm - 4:00pm
Sunday, 13 August
Ski Weekend JS/MS Ruapehu, Yr4 - 7, Kristin Lodge, Whakapapa, all day
Week 4
14 August - 20 August
Monday, 14 August - Day 3
The Kids SIng, Selected students, Auckland Town Hall, all day
Year 7 Base Day, 7SBS & 7RCO, on-site, all day
Economics Field Trip, NCEA L2 Economics students, Ports of Auckland, Level 1, Ports of Auckland Building/1 Sunderland St, Parnell, Auckland 1010, New Zealand, all day
Year 7 Mindfulness,, 7AVB, 7MBE, 7KHI, 8:30am - 11:45am
Year 10 Carey Baptist Exchange Students arrive, 8:00am - 9:00am
ICAS Mathematics, Selected students, Classrooms, 8:30am - 10:00am
Year 10 Humanities Trip to Auckland Museum, 2 x SWA classes, 9:30am - 2:30pm
Tuesday, 15 August - Day 4
Rippa Rugby Rain Day, Selected Students, Windsor Park, all day
GATE - GrowingNZ Innovation Challenge, Selected Year 10 students, Bruce Mason Centre, all day
The Kids Sing , Auckland Town Hall, all day
Year 7 Base Day, 7MBE & 7MSC, on-site, all day
Basketball Open Grade Auckland Championships, selected Y9 - 13 students, 8:30am - 9:30am
Badminton AKSS Individual and Doubles Championships, , Y9 - 13, Auckland Badminton , Gillies Ave, 8:30am - 9:30am
Year 10 Humanities Trip to Auckland Museum, 2 x JDO classes, 9:30am - 2:30pm
Levels Assemblies, Year 11 students - Auditorium, Year 12 - Dove Theatre, Year 13 - Common Room, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
ICAS Mathematics Test, optional for all students, 1:00pm - 2:25pm
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Wednesday, 16 August - Day 5
Year 10 Sports Studies Careers Day, selected Y10 students, all day
Basketball U17 Auckland Championships, Qualifiers only, selected Y9 - 11 students, North Shore Events Centre, 8:30am - 9:30am
Biology Assessment, NCEA L3 Biology students, Classrooms, 9:30am - 12:40pm
Year 10 Humanities Trip to Auckland Museum, RCS & AFE classes, 9:30am - 2:30pm
Sports Leadership Team Special Olympics Basketball Training, Selected students , Wairau Valley Special School, 11:30am - 1:00pm
Thursday, 17 August - Day 6
Northern Bays Sports Cluster Rain Day, Selected students, Kristin School, all day
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
Middle School Assembly, 9:30am - 10:30am
Parent Teacher Interviews, 3:40pm - 8:00pm
Friday, 18 August - Day 7
Student Led Conferences, All students, Kristin Junior School, LIC-Foyer, LIC-Pacific, all day
Basketball U17 Auckland Championships, Qualifiers only, selected Y9 - 11 students, North Shore Events Centre, all day
Basketball Open Grade Auckland Championships, selected Y9 - 13 students, all day
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Saturday, 19 August
  
Sunday, 20 August
Skiing North Island Intermediate Champs, selected Y7 & 8 students, Whakapapa, all day
Week 5
21 August - 27 August
Monday, 21 August - Day 1
Skiing North Island Intermediate Champs, selected Y7 & 8 students, Whakapapa, all day
Year 7 Mindfulness,, 7AVB, 7MBE, 7KHI, 8:30am - 11:45am
Outdoor Education Assessment, NCEA L3 OED students, Woodhill Mountain Bike Park, Restall Road, Woodhill, Auckland 0883, New Zealand, 8:30am - 12:40pm
Year 7 & 8 AIMS Football Team Training, selected students, Bass Road Fields, 2:30pm - 3:20pm
Ronald McDonald House Charity Dinner, selected MS students, 3:30pm - 8:00pm
Tuesday, 22 August - Day 2
Sport and Cultural Photos, Selected students, LIC Foyer, all day
Skiing North Island Intermediate Champs, selected Y7 & 8 students, Whakapapa, all day
Basketball Girls' NH Zone Day, selected Y7 & 8 girls, North Shore Events Centre, all day
KFF Term 3 Parent Morning Tea, Greenhithe, Auckland, New Zealand, 9:00am - 11:00am
Sports Leadership Team Special Olympics Basketball Training, selected students, Wairau Valley School, 11:30am - 1:00pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Chapel - Year 5-6, 2:25pm - 2:55pm
Parent Teacher Interviews, 3:40pm - 10:00pm
Wednesday, 23 August - Day 3
Sport and Cultural Photos, Selected students, LIC Foyer, all day
Skiing North Island Intermediate Champs, selected Y7 & 8 students, Whakapapa, all day
Basketball Boys' NH Zone Day, selected Y7 & 8 boys, North Shore Events Centre, all day
Netball Interzone Tournament, selected Y7 & 8 girls, Auckland Netball, all day
Year 9 2018 Options Taster Day, all current Y8 students, all day
Year 9 Sports Studies Trip - Jump, 09Spo class, 10:45am - 12:40pm
Mathex Competition, selected Yr 9 & 10 students, 6.30pm-9.30pm, ASB Stadium, Kohimararama Road, 6:30pm - 7:30pm
Thursday, 24 August - Day 4
Big Sing National Finale - Euphony, all day
Skiing North Island Intermediate Champs, selected Y7 & 8 students, Whakapapa, all day
& SS Cultural Photos, LIC, all day
Year 7 & 8 Tech Challenge, selected students, Orewa College, all day
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Parent Teacher Conferences by Invitation, Invited Senior School students and their parents, Humanites & Commerce Block, 3:45pm - 8:45pm
Friday, 25 August - Day 5
Art Trip, Year 2, Corban Estate Arts Centre, all day
Big Sing National Finale - Euphony, all day
Ski Weekend MS/SS Y8 - 13, Kristin Lodge, Whakapapa, all day
Basketball U17 Finals Auckland Championships (Qualifiers only), selected Y9 - 11 students, North Shore Events Centre, all day
Basketball Open Grade Auckland Championships, selected Y9 - 13 students, all day
Year 8 Base Day, 8NHA & 8SUN, on-site, all day
IB Visual Arts Display Setup, IB Year 2 Visual Arts students, LIC, all day
Outdoor Education Assessment, NCEA L3 OED students, Mountain Bike Camp - Timber Trail, all day
Blokes Breakfast, Kristin School, 360 Albany Hwy, Albany, Auckland 0632, New Zealand, 7:00am - 8:30am
Year 10 Tech Angels Leadership Team to Lady Allum House, selected students, 9:30am - 12:30pm
Year 9 Enhanced Learning - Paremoremo Tree Planting Day, Sanders Reserve, 10:45am - 12:30pm
Tour, Middle School Office, 11:00am - 12:30pm
Senior School Assembly, Senior School students, Auditorium, 12:30pm - 1:00pm
Assembly 4B and 4D, Auditorium, Junior School, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 26 August
Big Sing National Finale - Euphony, all day
Ski Weekend MS/SS Y8 - 13, Kristin Lodge, Whakapapa, all day
Outdoor Education Assessment, NCEA L3 OED students, Mountain Bike Camp - Timber Trail, all day
Sunday, 27 August
Ski Weekend MS/SS Y8 - 13, Kristin Lodge, Whakapapa, all day
Outdoor Education Assessment, NCEA L3 OED students, Mountain Bike Camp - Timber Trail, all day
KFF Dads' Workshop for Little Doves, 1:00pm - 5:00pm
Week 6
28 August - 3 September
Monday, 28 August - Day 6
Year 8 Base Day, 8LCO & 8AKO, on-site, all day
IB Visual Arts Exhibition - LIC/Tasman/Pacific TBC, IB Y2 Visual Arts students, LIC, all day
Year 7 Mindfulness, 7SBS, 7RCO, 7MSC, 8:30am - 11:45am
Performance & Lecture - English, NCEA L3 & IB Year 2 English (iLit & iLan) students, Q Theatre, 305 Queen St, Auckland, 1010, New Zealand, 9:30am - 3:30pm
'Speeding Around Schools' Travelwise Leaders, 1:30pm - 3:20pm
Tuesday, 29 August - Day 7
Year 8 Base Day, 8JSI & 8LNE, on-site, all day
IB Visual Arts Exhibition - LIC/Tasman/Pacific TBC, IB Y2 Visual Arts students, LIC, all day
Assembly, Auditorium, 11:45am - 12:30pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Literacy Afternoon, Kindergarten to Year 1 parents, LIC Pacific Room, 1:30pm - 3:00pm
Wednesday, 30 August - Day 1
Gymnastics NH Zone Day, selected Y7 & 8 students, North Shore Events Centre, all day
IB Visual Arts Exhibition - LIC/Tasman/Pacific TBC, IB Y2 Visual Arts students, LIC, all day
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
Sports Leadership Team Special Olympics Basketball, selected students, Wairau Valley Special School, 11:30am - 1:00pm
Year 7 & 8 AIMS Football Team Training, selected students, Bass Road Fields, 2:30pm - 3:20pm
AIMS Tournament Coaches and Managers' Meeting, MSLC Upstairs meeting room, 3:30pm - 4:30pm
KFF Dads Drinks, $25 cash on the night for brewery tour and tasting, Hallertau Brewery, 1171 Coatesville-Riverhead Hwy, Auckland 0892, New Zealand, Whole School, 7:00pm - 10:00pm
Thursday, 31 August - Day 2
IB Visual Arts Exhibition - LIC/Tasman/Pacific TBC, IB Y2 Visual Arts students, LIC, all day
North Shore Speech Competition, Dove Theatre, 10:45am - 12:30pm
Chapel - Year 5-6, 2:25pm - 2:55pm
Friday, 1 September - Day 3
Water Polo Tim Sonderer Memorial Trophy Tournament, selected Y7 & 8 students, Sacred Heart, Dio and EGGS, all day
Snowboarding NISS Champs, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Try Day, all day
Kayak Assessment , NCEA L2 OED students, Lake Tarawera, all day
IB Visual Arts Exhibition - LIC/Tasman/Pacific TBC, IB Y2 Visual Arts students, LIC, all day
Year 9 Humanities Trip to Maritime Museum, HMA & CTW classes, 9:30am - 3:20pm
- Sports Assembly, Senior School students, Auditorium, 12:00pm - 1:00pm
Year 3 Disco, Class coordinator event, LIC Foyer, 4:00pm - 6:00pm
Saturday, 2 September
Marimba Festival, Selected students, ASB Stadium, all day
Basketball BBNZ JSS Zone 1 & 2 Tournament, Selected Y9 - 10 students, Bruce Paulman Park, Papakura, all day
Basketball BBNZ JSS Zone 1 & 2 Tournament, Selected Y9 - 10 students, Bruce Paulman Park, Papakura, all day
Water Polo Tim Sonderer Memorial Trophy Tournament, selected Y7 & 8 students, Sacred Heart, Dio and EGGS, all day
Snowboarding NISS Champs, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Kayak Assessment , NCEA L2 OED students, Lake Tarawera, all day
Sunday, 3 September
Basketball BBNZ JSS Zone 1 & 2 Tournament, Selected Y9 - 10 students, Bruce Paulman Park, Papakura, all day
Snowboarding NISS Champs, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Kayak Assessment , NCEA L2 OED students, Lake Tarawera, all day
Week 7
4 September - 10 September
Monday, 4 September - Day 4
North Island Primary Snowboarding Champs, selected Y1 - 8 students, Whakapapa, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Basketball BBNZ JSS Zone 1 & 2 Tournament, Selected Y9 - 10 students, Bruce Paulman Park, Papakura, all day
Tournament Week, all day
Year 7 Mindfulness, 7SBS, 7RCO, 7MSC, 8:30am - 11:45am
Father's Day Lunch, All students, Classrooms, 12:30pm - 1:30pm
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Tuesday, 5 September - Day 5
North Island Primary Snowboarding Champs, selected Y1 - 8 students, Whakapapa, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Basketball BBNZ JSS Zone 1 & 2 Tournament, Selected Y9 - 10 students, Bruce Paulman Park, Papakura, all day
Tournament Week, all day
KFF Creative Arts Workshop, LIC Foyer, 8:00am - 1:00pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Wednesday, 6 September - Day 6
North Island Primary Snowboarding Champs, selected Y1 - 8 students, Whakapapa, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Tournament Week, all day
Year 10 Market Day, Selected students, 11:45am - 12:30pm
Thursday, 7 September - Day 7
North Island Primary Snowboarding Champs, selected Y1 - 8 students, Whakapapa, all day
Cross Country Inter Zone Champs, selected y7 & 8 students, Pukekohe, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Tournament Week, all day
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
Mindlab Trip, Year 1, Mindlab, 9:00am - 1:00pm
Year 9 Humanities Trip to Maritime Museum, classes TBC, 9:30am - 3:20pm
Friday, 8 September - Day 1
Equestrian SS Cup, Y9 - 13 students, Woodhill Sands,, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Tournament Week, all day
Year 9 Humanities Trip to Maritime Museum, 2 x AVB classes, 9:30am - 3:20pm
Production - Fame Junior, Auditorium, 7:30pm - 9:30pm
Saturday, 9 September
Fencing NZSS Champs , selected students Y7 - 13, Massey High School, all day
NZDD Gymsports National , Y 7 - 13 students optional, Tri Star Gymnastics, Mt Roskill, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
Production - Fame Junior 2:00pm & 5:00pm, Auditorium, 2:00pm - 4:00pm
Sunday, 10 September
Fencing NZSS Champs , selected students Y7 - 13, Massey High School, all day
NZDD Gymsports National , Y 7 - 13 students optional, Tri Star Gymnastics, Mt Roskill, all day
Winter Tournament Week, Selected Y9 - 13 students, all day
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
Week 8
11 September - 17 September
Monday, 11 September - Day 2
Exploring Auckland Trip Postponed until 18 Sept, Year 4, Auckland City, all day
9-Lives Film Camp, selected Y9 students, all day
- Assisted Study, Senior School students, Classrooms, all day
Year 7 Mindfulness, 7SBS, 7RCO, 7MSC, 8:30am - 11:45am
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
FPS Qualifying Exam , all Y9 & 10 FPS students, Hockey Pavilion, 8:30am - 12:40pm
Holocaust Survivors Bob and Freda Narev Visit, All Y10 students, Dove Theatre, 10:45am - 12:40pm
Chapel - Year 5-6, 2:25pm - 2:55pm
Tuesday, 12 September - Day 3
9-Lives Film Camp, selected Y9 students, all day
- Assisted Study, Senior School students, Classrooms, all day
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
Wednesday, 13 September - Day 4
9-Lives Film Camp, selected Y9 students, all day
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Thursday, 14 September - Day 5
Puberty Lessons, Year 5 students, Classrooms, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Year 9 Humanities Trip to Maritime Museum, MHM's class, 9:30am - 3:20pm
Friday, 15 September - Day 6
Skiing NISS Championships, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Swimming NXSS Champs , selected Y9 - 13 students, Wellington Aquatic Centre, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
AIMS Sport Tournament, selected Y7 & 8 students, Mt Maunganui and Tauranga, 6:00am - 7:00am
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
Assembly 5P, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Kindy coordinator event - Old McDonald's Farm, Bus Bay outside Kindy, 4:15pm - 6:15pm
Year 5 Dance Party, LIC Foyer, 5:00pm - 7:00pm
Saturday, 16 September
  
Sunday, 17 September
Odyssey 21 departs, all day
Cheerleading Spring Carnival Champs, selected Y9 - 13 students, North Shore Events Centre, all day
View Past Weeks
Week 9
18 September - 24 September
Monday, 18 September - Day 7
Yr 4 Exploring Auckland, all day
PYP Exhibiiton, Year 6 students, LIC Foyer, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
Year 7 Mindfulness, 7SBS, 7RCO, 7MSC, 8:30am - 11:45am
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Community and SErvice Team visit to Aria Gardens, selected students, 10:45am - 11:45am
Tuesday, 19 September - Day 1
PYP Exhibiiton, Year 6 students, LIC Foyer, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Ladies Day Out, Matakana, 8:00am - 2:15pm
PYP Exhibition Staging, Year 6 students, Auditorium and LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Wednesday, 20 September - Day 2
PYP Exhibiiton, Year 6 students, LIC Foyer, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Year 8 Bring-a-Guest Morning , 8:30am - 12:40pm
PYP Exhibition Staging, Year 6 students, Auditorium, 1:30pm - 3:00pm
Parent Interviews, Selected Year 0-3 parents, Classrooms, 3:30pm - 8:00pm
Thursday, 21 September - Day 3
Rippa Rugby Semi Finals, Selected Students, Windsor Park, all day
PYP Exhibiiton, Year 6 students, LIC Foyer, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Sports Awards Assembly, Auditorium, 11:50am - 12:45pm
Year 10 Sports Leadership Team Trip to Wairau Valley Special School, selected students, 1:30pm - 3:20pm
Masterclass - Spoonfed Generation, Kristin School Auditorium, 7:00pm - 8:30pm
Friday, 22 September - Day 4
PYP Exhibiiton, Year 6 students, LIC Foyer, all day
Rippa Rugby Semi Finals Rain Day, Selected Students, Windsor Park, all day
NISS Snowboard Champs, all day
Skiing NISS Championships, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Year 10 - 13 NCEA & IB Prelim Exams, all day
Prefect Camp Weekend, 2017 & 2018 Prefects, MERC Long Bay, all day
Preliminary examinations, Year NCEA subject students & Senior School students, Humanities & Commerce Block & LIC-Pacific, 8:00am - 3:30pm
Year 10 Carey Baptist Exchange students depart, 8:00am - 9:00am
Alliance Team Charity Run for Starship Hospital, selected students, 1:30pm - 3:20pm
Chapel - Year 2-4, 2:25pm - 2:55pm
Netball Prize Giving , Y6 - 13, Dove Theatre, 6:30pm - 9:00pm
Saturday, 23 September
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
NISS Snowboard Champs, all day
Prefect Camp Weekend, 2017 & 2018 Prefects, MERC Long Bay, all day
Sunday, 24 September
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
NISS Snowboard Champs, all day
Prefect Camp Weekend, 2017 & 2018 Prefects, MERC Long Bay, all day
Week 10
25 September - 1 October
Monday, 25 September - Day 5
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
NISS Snowboard Champs, all day
Year 7 Leadership Day, selected students, Salvation Army, Rosedale Road, all day
Advanced Science Field Trip, Year 11 Advanced Science students, Stardome Observatory & Planetarium, 670 Manukau Rd, Epsom, Auckland 1345, New Zealand, all day
Year 7 Vision Testing , Pacific Room, 8:30am - 12:40pm
Community and Service Team Visit to Junior School, selected students, 1:30pm - 3:20pm
Year 7 Formal Dance, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Tuesday, 26 September - Day 6
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
NISS Snowboard Champs, all day
Year 8 Leadership Day, selected students, Salvation Army, Rosedale Road, all day
Chapel - Kindy to Year 1, 8:30am - 9:00am
Year 9 Technology Trip, SMI's 09sft5 class, Settlers Village, 10:45am - 12:40pm
House Dean's Assemblies, Senior School students, Kristin, 12:30pm - 1:00pm
Year 8 Formal Dance, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Wednesday, 27 September - Day 7
Mufti Day, Kristin students, Kristin, all day
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
NISS Snowboard Champs, all day
MUFTI Day, all day
Volleyball Girls' NH Zone Day , selected Y7 & 8 girls, AMI Netball Crntre, all day
Mufti Day, Kristin students, Kristin, all day
Year 10 Cultural Team Trip to Greenvalley Lodge, selected students, 10:45am - 12:40pm
Jean Batten Reward Trip, selected Y7 & 8 girls, 1:30pm - 3:20pm
Year 9 Formal Dance, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Thursday, 28 September - Day 1
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
Volleyball Boys' NH Zone Day , selected Y7 & 8 boys, AMI Netball Cantre, all day
Year 8 HPV2 Immunisation, all day
Outdoor Education Assessment, NCEA L3 OED students, Woodhill Mountain Bike Park, Restall Road, Woodhill, Auckland 0883, New Zealand, 8:30am - 1:00pm
Year 10 Formal Dance, LIC Foyer, 7:00pm - 9:00pm
Friday, 29 September - Day 2
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
Skiing NISS Championships, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
Year 9 Technology Trip, SMI's 09sft5 class, Settlers Village, 10:45am - 12:30pm
- Leadership & Service Assembly, Senior School students, Auditorium, 11:25am - 1:00pm
Assembly 2N, Auditorium, 2:00pm - 3:00pm
Saturday, 30 September
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
School Holidays, all day
Sunday, 1 October
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
School Holidays, all day
KFF Dads' Workshop for Little Doves, 1:00pm - 5:00pm
Holidays
2 October - 8 October
Monday, 2 October
Beijing Tour, Selected Year 6 students, Beijing, all day
School Holidays, all day
Tuesday, 3 October
School Holidays, all day
Wednesday, 4 October
School Holidays, all day
Thursday, 5 October
School Holidays, all day
Friday, 6 October
Skiing NISS Championships, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
School Holidays, all day
Saturday, 7 October
School Holidays, all day
Sunday, 8 October
School Holidays, all day
Holidays
9 October - 15 October
Monday, 9 October
School Holidays, all day
Tuesday, 10 October
School Holidays, all day
Wednesday, 11 October
School Holidays, all day
Thursday, 12 October
School Holidays, all day
Friday, 13 October
Skiing NISS Championships, selected Y9 - 13 students, Turoa, Mt Ruapehu, all day
School Holidays, all day
Saturday, 14 October
School Holidays, all day
Sunday, 15 October
School Holidays, all day