Skip to Content

Nested Portlets

Nested Portlets

« Back

Middle School Bouquets

Congratulations to the following students;
 
Year 7
  • Jayden Churches for his friendly and responsible manner
  • Molly James for excellent work and focus during Maths
  • Dom Pietersen, Malika Bakhtiiar, Annabelle Skerten, Angelina Youssef and Maya Stapleton for excellent participation in lessons
  • Jacqueline Tsui, James Wu, Olivia Sewell, Paige Evans and Loretta Wang for their perfect scores in the latest French test
  • Keira Spilling, Aubrey Rong, Daniel Trigg, Una Dennehy, Vikram Chauhan and Max Gulliver for working hard to perfect the class piece
  • Daniel Balla for his focus and dedication in Maths lessons
  • Tongsheng Wu for his phenomenal Maths assessment efforts
  • Caitlin Sly for her focus and dedication and an impressive assessment result in Maths
  • Tom Logue for great effort and working hard to complete tasks in class, especially in Maths
  • Luke McBeath for sharing a character with the class and remembering to collect homework sheets for his English workbook
  • Luca Waple-Longhurst for working maturely and checking his work with the teacher
  • Vanessa Burmeister for her enthusiasm and smiles over the past week
  • Gavin Duggal for leading the PMI meeting with 7MBE and showing great leadership
  • Louis Hackett for keeping organised and managing his homework and deadlines so far this term
  • Molly James for her work in Jean Batten and great organisation 
  • Willa Reebeck for her great results in English and Humanities assessments
  • Georgina Walker for her kindness and care towards peers especially within the tutor class
  • Lorreta Wang for her awesome effort to read The Ode in Maori in Wellington at The Last Post
  • Kevin Zhan for his work in choosing his character reading and for working to focus on a descriptive passage
  • Cindy Zhao for her caring and warm nature towards her peers in the tutor group
Year 8
  • Kat Mueller, Taja Grossman, Caitlin McPheat, Eileen Qiu, Irina Johnston, Ella Boland, Sarah Boland, Bree Ackland, Kelea Wendelborn, Natalie Rayner, Christina Wang, Abigail Hyde, Allyson Francisco and Sophie Blackwell for their enthusiasm in practising the class piece
  • Ella-Jane Collins for her polite and courteous manner in the classroom and the effort she puts into her work
  • Azaria Eddy for the hard work and focus she consistently puts in to class and assessment work
  • Paige Hamilton for the effort she makes with all class and assessment work
  • Toby Robinson for his improved focus and contribution to class discussion this term
  • King Du for his improved focus in lessons this term and determination to work hard at tasks
  • Holly Humphrey for her consistent happy and positive approach to learning
Year 9
  • Helen Wang for much improved focus and commitment to her studies in Soft Technology
  • Jai Patel, Riley Smith, Rose Steele and Lucy Steele for enthusiasm, helpfulness and excellent manners in Sports Studies
  • Amelia Earley, Amy Chen, Sienna Sewell, Will Parton and Tim Gunn for their ability to work well independently
  • Logan Walsh and James Boyce for their positive contributions to class discussions in Maths
  • Liam James, Riley Smith and Ned Iversen for their initiative with helping to set up and put away equipment for Parkour
  • William Hall, Lucas Bennett and Albie Thomas for their enthusiasm and determination during Parkour
  • Rachel Boardman, Eugene Broughton, Nathan Burr, Ruby Campbell, Ethan Field, Sam Fraser, Molly Lewis and Thomas Wallace for outstanding documentaries on North Shore beaches showing thorough research and exceptional presentation skills 
  • Ella O'Malley and Olivia Reed for perseverance and hardwork redoing your work after the original was electronically lost due to computer error
  • Ned Iverson, Shirley Bian, Amy Chen and Tim Gunn for their excellent attitude and participation in English
  • Orlando King for his excellent percentage Maths classwork 
Year 10
  • Ruby Chen, Madeline Dawson and Savannah Boulle for working very well in Maths
  • Jade Bowater, Aurora Jiang, Rodney Li, Emily Zhou and Jessie Lee for an excellent mark in the English Rhetoric Devices Test
  • Olivia Nuysink, Thomas Walker, Amy Barrable and Lucy Chen for working hard in and out of the classroom
  • Jamie Nutting for her positive attitude to Maths and consistent hard work
  • Ivo Seerden for significant improvement in Enterprising Economics with a positive attitude and great participation in the Accounting unit
  • Lucia Doak, Thomas Walker and Ruby McQuaid for their positive attitude and full participation in every English lesson
  • Chloe Foote, So Yeon Park, Charles Trigg and Jackson Zhang for their positive attitude and full participation in every Humanities lesson
  • Rachel Harding for her positive attitude in Touch Rugby
  • Sydney Power for her impressive work ethic in Touch Rugby